reklama
Kategorie

KIERUNEK ZDROWIE: Zdrowie psychiczne – co to takiego? Z czym do psychiatry? Obalamy mity

Choroby i zaburzenia psychiczne to coś, czego nie należy się wstydzić. Czym są i jakie najczęściej występują? Jak je leczyć?

 

 

ZOBACZCIE NAJNOWSZY ODCINEK PROGRAMU „KIERUNEK ZDROWIE”:

Kierunek Zdrowie: Zdrowie psychiczne-co to takiego? Z czym do psychiatry? Obalamy mity.

 

Choroby i zaburzenia psychiczne – tym zajęliśmy się w drugim odcinku najnowszego programu medycznego TVS – „Kierunek Zdrowie”. Czy choroby psychiczne są powodem do wstydu? Czym tak naprawdę są zaburzenia psychiczne, jakie najczęściej występują, czym skutkują i jak je leczyć? Tego dowiedzieliśmy się w najnowszym odcinku programu „Kierunek Zdrowie”!

 

Aż 8 milionów obywateli naszego kraju cierpi na różnego rodzaju problemy i zaburzenia psychiczne. Rocznie około 1,5 miliona Polaków trafia do zatłoczonych szpitali psychiatrycznych. Według WHO zaburzenia psychiczne są czwartą grupą – zaraz po problemach z układem krążenia, nowotworach i urazach – chorób zagrażających zdrowiu Europejczyków. Spekuluje się, że w 2020 r. mogą zająć drugą pozycję.

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego jest partnerem programu Kierunek Zdrowie
Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego jest partnerem programu Kierunek Zdrowie

Czym są choroby psychiczne?

Choroby psychiczne to ogół zaburzeń czynności psychicznych oraz zachowania, które zwykle utrudniają choremu normalne funkcjonowanie w społeczeństwie, są źródłem dyskomfortu i cierpienia. Choroby psychiczne dzieli się na kilka grup.

Zaburzenia psychotyczne

Są to stany chorobowe, w których występują urojenia, omamy, zaburzenia świadomości oraz emocji i nastroju. Łączą się z zaburzeniami myślenia.

Zaburzenia niepsychotyczne

Obejmują różnego rodzaju nerwice, niepełnosprawność intelektualną, zaburzenia osobowości, uzależnienia i nałogi, dewiacje seksualne.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

KIERUNEK ZDROWIE TVS: Otyłość – przyczyny, skutki, leczenie

Jak rozpoznać chorobę psychiczną?

Rozpoznanie choroby psychicznej nie jest łatwą sprawą. Choroby psychiczne objawiają się w różnorodny sposób. Wyróżnia się jednak kilka niepokojących objawów, które mogą sugerować wystąpienie zaburzeń psychicznych.

  • Urojenia – nieprawdziwe przekonania, których chory nie potrafi odróżnić od rzeczywistości. Chory fałszywie interpretuje rzeczywistość i zachowania innych – może być przekonany, że ktoś go śledzi lub coś mu zagraża.
  • Zaburzenia myślenia – dezorganizacja toku myślowego chorego, chaos myślowy, nieumiejętność poskładania wątków w całość, rozkojarzenie, obsesyjne trzymanie się jednej myśli.
  • Omamy – nieprawdziwe doznania zmysłowe, niemożliwe do odróżnienia od rzeczywistości. Objawiać mogą się poprzez słyszenie głosów w głowie, widzenie czegoś niedostrzegalnego dla nikogo innego.
  • Huśtawka nastrojów – skrajna zmiana nastrojów, popadanie od euforii do głębokiego smutku.
  • Niska samoocena.
  • Pesymizm.
  • Autoagresja.
  • Wycofanie.
  • Lęki.
  • Obniżony apetyt.

Najczęstsze zaburzenia i choroby psychiczne

Najczęstsze zaburzenia i choroby psychiczne obecnie to zaburzenia osobowości, a także nerwice i depresje. Do częstych chorób dotykających ludzi można zaliczyć również chorobę afektywną dwubiegunową czy schizofrenię.

PAMIĘTAJ! Nigdy na własną rękę nie diagnozuj nikogo – nawet, jeśli wydaje ci się, że bliska ci osoba choruje. Fałszywa diagnoza może przynieść odwrotny do zamierzonego skutek. Największą pomoc okażesz choremu, zachęcając go do konsultacji ze specjalistą – psychiatrą bądź psychologiem.

Ważne, byś pamiętał, że do lekarza psychiatry oraz poradni leczenia uzależnień nie jest wymagane skierowanie.

ZOBACZ PIERWSZY ODCINEK KIERUNKU ZDROWIE!

Kierunek Zdrowie – wydanie 1.09.2018

Odcinek programu Kierunek zdrowie poświęcony chorobom i zaburzeniom psychicznym „Z czym do psychiatry” powstał we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Ślaskiego. Więcej informacji oraz wykaz placówek oferujących opiekę dla osób z zaburzeniami psychicznymi w woj. śląskim znajdziesz TUTAJ

W razie kryzysu, pamiętaj!

Jeśli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, możesz się zgłosić do Ośrodków Interwencji Kryzysowej (OIK), które są w każdym większym mieście. Możesz tam otrzymać pomoc psychologiczną, prawną, materialną. Część OIK-ów jest czynna całą dobę i np. prowadzi noclegownie. POMOC jest bezpłatna! Nie musisz mieć ubezpieczenia.

Jeśli masz uporczywe i silne myśli samobójcze, możesz się także zgłosić do każdego szpitala psychiatrycznego. Tam również nie jest potrzebne ubezpieczenie zdrowotne.

W sytuacjach nagłych (sprawa pilna) lekarz musi cię przyjąć tego samego dnia.

Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych: 116 123 (czynny codziennie, w godzinach 14.00-22.00). Bezpłatny  kryzysowy telefon zaufania dla młodzieży: 116 111 (czynny codziennie, w godzinach 14.00-22.00). 

Spis organizacji pomocowych znajdziesz na stronie www.samobojstwo.pl

Oglądaj program medyczny „Kierunek Zdrowie” w TVS. Premiera w każdą sobotę o 11:00, powtórki w piątek o 16:45!

Marlena Borczyk, Maria Zawała

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button