Wiadomość dniaZdrowie

Kierunek zdrowie:  Nerwy bez przerwy, czyli stres w pracy, w domu, w rodzinie. Jak sobie z nimi radzić, jak zapobiegać?

Na wszystko brakuje czasu. Wyzwanie, zadania, nerwy i stres. Czasem nasz organizm się buntuje. O tym, jakie kryzysy psychiczne nam grożą, czym są nerwy i  stres, co to jest nerwica, opowiada kolejny odcinek programu „Kierunek Zdrowie” (Premiera: sobota, godz. 11.00, powtórka w piątek. 16.45)

 

 

TU ZNAJDZIECIE NAJNOWSZY ODCINEK PROGRAMU KIERUNEK ZDROWIE:

 

Kierunek Zdrowie: Nerwy bez przerwy, czyli stres w pracy, w domu, w rodzinie. Jak sobie z nimi radzić, jak zapobiegać?

 

Z nerwicą zmaga się 8 milionów Polaków. Nieleczona może trwać latami. Czy wystarczy wziąć się w garść, by pokonać chorobę, nerwy i stres? Dr hab. n. med. Robert Pudlo z Katedry Psychiatrii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego nie ma złudzeń: – Nie wystarczy. Każde zaburzenie psychiczne czy choroba psychiczna muszą być diagnozowane i leczone przez specjalistów, najlepiej lekarzy psychiatrów.  To samo nie przejdzie, a wstydzić się nie ma czego, bo to choroby jak wszystkie inne – tłumaczy.

W programie można zobaczyć wzruszające historie pacjentek i wyjaśnienia ekspertów. O lęku i jego znaczeniu w życiu oraz o nerwicy lękowej opowiada dr n.med. Tomasz Mędrala  z Poradni Zdrowia Psychicznego Górnośląskiego Centrum Medycznego.

Warto wiedzieć, że nerwica obejmuje wiele typów zaburzeń. Ciągłe nerwy i stres oraz napięcia sprawiają, że przeciążony układ nerwowy przestaje sobie radzić, co nie tylko prowadzi do problemów psychicznych, ale i może objawiać się bólem. – To somatyzacja lęku, płacz narządami – podkreśla dr Mędrala.

W programie opowiadamy nie tylko o tym, co z naszym zdrowiem czynią nerwy i stres. Zwracamy też uwagę na to, jak dbać o zdrowie psychiczne, rozpoznawać i leczyć kryzysy psychiczne.

 

Kierunek Zdrowie. Różne oblicza nerwicy. Jak ją rozpoznać i leczyć?

Wyjaśnia lek. med. Ewa Rudzka-Jasińska z Centrum Psychiatrii w Katowicach oraz jej pacjentki.

Nerwy i stres. Jak sobie z tym radzić?

Dr hab. Katarzyna Popiołek, psycholog, profesor Uniwersytetu SWPS udziela bezcennych rad jak radzić sobie ze stresem.

Świat przyspieszył. Życie w tej chwili toczy się przez 24-godziny na dobę. Chcemy we wszystkim uczestniczyć, nie jest tak, że nocami się coś wycisza. Mówiąc krótko, kaskada zmian, która nas dotyka, a która jest efektem szybkiego rozwoju świata powoduje, że stresów jest ogromnie wiele – mówi prof. Popiołek.

Jak ocenić co jest stresem, a co nie?

-To nie jest tak, że stres to jest tylko to, co na zewnątrz albo tylko wewnątrz nas. To relacja między jednym a drugim. Następuje jakieś wydarzenie i ja je oceniam: czy to jest dla mnie zagrożenie, czy to jest dla mnie wyzwanie, czy mogę coś zyskać albo coś stracić? Patrzę, jakie mam możliwości poradzenia sobie, jakie mam silne strony, doświadczenia. To wszystko razem, ten bilans powoduje czy będziemy stres odczuwali bardzo silnie czy nie – wyjaśnia prof. Popiołek.

Jak twierdzi, jeśli jesteśmy wrażliwi na stresy, nie potrafimy dystansować się do pewnych rzeczy pojawiają się objawy, których z czasem nie kojarzymy ze stresem:  bóle głowy, ból pleców, poczucie permanentnego zmęczenia, lekko depresyjna aura. – Krótko mówiąc, jeśli stres staje się chroniczny, to znaczy permanentnie jest się w napięciu, nawykamy do tego, nie walczymy, to ten stres chroniczny nas zżera. Tak. Taki stres to jest  cichy morderca – mówi prof. Katarzyna Popiołek.

Więcej w programie KIERUNEK ZDROWIE w TVS. Zaprasza Maria Zawała

Partnerem odcinka programu "Kierunek zdrowie" jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
Partnerem odcinka programu „Kierunek zdrowie” jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button