Kierunek Zdrowie: Omikron pędzi, jak szalony
Tygodniowe wzrosty zakażeń koronawirusem w Polsce są obecnie dwukrotnie większe niż w poprzednich falach. Omikron pędzi, jak szalony i zaraża, ale… pojawiają się już pierwsze sygnały, że zaczyna zwalniać.
Czy pandemia już zwalnia?
W czwartek, 3 lutego br. liczba zakażeń po raz pierwszy w piątej fali była mniejsza od zeszłotygodniowej.
„A dzieje się to przy malejących od pięciu dni zleceniach na badania wystawianych przez POZ i dużej liczbie, ale hamującej dynamice testów” – skomentował nowe dane minister zdrowia Adam Niedzielski.
„Jest to poważny sygnał możliwego wejścia w punkt przesilenia” – dodał Niedzielski.
W programie Kierunek Zdrowia w Telewizji TVS rozmawiamy o piątej fali koronawirusa. Wyjaśniamy, jak chronią nas szczepionki i odpowiadamy na pytania dotyczące tego, czym charakteryzuje się odmiana koronawirusa zwana Omikronem.
Gościem Marii Zawały i programu Kierunek Zdrowie jest prof. Jerzy Jaroszewicz, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Chorób Zakaźnych i Hepatologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Bytomiu.
Nie braknie pytań o to, czy piąta fala pandemii ma szanse być ostatnią. Czy niebawem z powodzeniem będzie można traktować koronawirusa podobnie, jak inne, powszechnie znane wirusy. – Wszyscy chcielibyśmy, aby tak się stało, jednak koronawirus już nieraz zachowywał się inaczej niż sądzono – twierdzi prof. Jaroszewicz.
Żaden dotychczasowy wariant koronawirusa nie rozprzestrzeniał się tak szybko, jak Omikron. Zdaniem sekretarza generalnego Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa, jest on już we wszystkich krajach świata.
– U nas odpowiada za około 75 procent zakażeń. Rzadziej atakuje dolne drogi oddechowe, więc nie mamy teraz z tego powodu ciężkich zapaleń płuc, a częściej infekcje górnych dróg oddechowych, ale jest przy tym bardzo zakaźny. To oznacza, że chorować będzie bardzo dużo osób. Proszę też nie zapominać, że Delta z ciężkimi konsekwencjami nadal tu jest – mówi w programie Kierunek Zdrowie prof. Jerzy Jaroszewicz.
Omikron – scenariusze
Czy jednak spełnią się najgorsze scenariusze niektórych specjalistów, przewidujące milionowe ilości zakażeń Omikronem? Czy jako Polska będziemy fenomenem i doświadczymy kolejnego cudu nad Wisłą?
– Cudu bym się nie spodziewał, możliwe jednak, że bardzo intensywnie chorując i nie ujawniając wszystkich zachorowań w oficjalnych statystykach uzyskaliśmy już teraz jakiś rodzaj zbiorowej odporności, najbliższe dni pokażą, czy rzeczywiście trwale zacznie się ta krzywa zakażeń wypłaszczać, to jednak nie wystarczy na przyszłość, bo najlepszą ochronę dają tylko szczepienia – przyznał prof. Jaroszewicz.
– Najważniejsza jest przy tym dawka przypominająca, tzw. booster, która sprawia, że zachorowanie przypomina zazwyczaj zwykłe przeziębienie a nie ciężką infekcję – dodaje prof. Jaroszewicz, apelując o szczepienie się, by ochronić słabszych i jednocześnie nie pozwolić wirusowi na kolejne mutacje.
Cukrzyca największą niezakaźną epidemią ?
Z Bożeną Stasiak, wielokrotnie nagradzaną dziennikarką medyczną „Super Expressu”, porozmawiamy o jej poradniku pod tytułem „Cukrzyca. Jak zaplanować zdrowe życie”.
Co dziesięć sekund ktoś na świecie dowiaduje się, że choruje na cukrzycę, a co sześć sekund ktoś na nią umiera. W Polsce co czwarta osoba powyżej 60. roku życia ma tę chorobę. Cukrzyca to tak naprawdę pierwsza niezakaźna epidemia XXI wieku na świecie.
Według raportu Narodowego Funduszu Zdrowia, tylko w 2020 roku na cukrzycę chorowało niemal trzy miliony Polaków.
– Cukrzyca jest jak gra, której reguły zmieniają się codziennie i trzeba uczyć się ich na bieżąco. Do wygranej konieczna jest wiedza i zaangażowanie w proces leczenia. Osoba z cukrzycą, stosując odpowiednią terapię, prowadząc zdrowy styl życia, kontrolując dietę i masę ciała oraz dbając o aktywność fizyczną, może normalnie funkcjonować i podejmować trudne wyzwania. Wielu diabetyków uprawia sporty, osiągając wyniki budzące podziw wśród zdrowych, jest aktywnych zawodowo, towarzysko, społecznie, by wspomnieć tylko ludzi z pierwszych stron gazet, jak Tom Hanks, Halle Berry, Steven Redgrave, Lila Grace Moss Hack czy Olaf Lubaszenko – opowiada Bożena Stasiak.
Poradnik zawiera najbardziej aktualne informacje na temat przyczyn choroby, jej rozpoznania, odmian, powikłań, nowoczesnych terapii, najnowszych odkryć w diabetologii oraz przydatne wskazówki dotyczące profilaktyki i codziennego życia z cukrzycą – dorosłych, dzieci, seniorów, kobiet w ciąży.
„Cukrzyca. Wszystko, co musisz wiedzieć, by planować zdrowe życie” to druga edycja poradnika pióra Izy Radeckiej, wieloletniej redaktorki naczelnej miesięcznika „Zdrowie”. Bożena Stasiak obecnie je zaktualizowała i rozszerzyła o najnowszy stan wiedzy na temat diagnostyki i metod leczenia cukrzycy. Książkę wydało Wydawnictwo Harde.
Więcej informacji, a także porad w premierowych odcinkach „Kierunku Zdrowie”! Premiera programu w każdy piątek o godzinie 16:45.
Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi nowościami? Śledź TVS na Facebooku, a także na Instagramie!
ZOBACZ TAKŻE:
Kierunek Zdrowie: Dzieci widzą coraz gorzej! To nie tylko wina smartfonów
Autor: Maria Zawała