Kategorie

KIERUNEK ZDROWIE TVS: Otyłość – przyczyny, skutki, leczenie

Otyłość: czy to tylko defekt kosmetyczny czy może poważna choroba, którą trzeba leczyć? W pierwszym odcinku programu medycznego TVS „Kierunek Zdrowie” poznacie odpowiedź!

 

ZOBACZCIE NAJNOWSZY ODCINEK PROGRAMU KIERUNEK ZDROWIE

Kierunek Zdrowie – wydanie 1.09.2018

Pierwszy odcinek nowego programu medycznego „Kierunek Zdrowie” już za nami. Tym razem Maria Zawała, prowadząca program, wzięła pod lupę otyłość. Czy otyłość to defekt kosmetyczny czy może groźna choroba? Kto na nią cierpi? Czym skutkuje i jak ją leczyć? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziecie w odcinku.

 

W odcinku poznacie także dwie historie – Agaty Gruber, dziewczyny, która w ciągu roku pozbyła się czterdziestu kilogramów, oraz Katarzyny Węgrzyn, która zdecydowała się poddać zabiegowi bariatrycznemu. W programie „Kierunek Zdrowie” wybitni eksperci: m.in. prof. Magdalena Olszanecka-Glinianowicz, lekarz obesitolog ( specjalista leczący otyłość – przyp. red.), prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością oraz  dr Grzegorz Kowalski, chirurg bariatra Kliniki Chirurgii MAZAN, mający na koncie ponad 1300 operacji bariatrycznych (zmniejszających żołądek – przyp. red.). Nie braknie informacji na temat zdrowego żywienia. Udzielą ich ekspertki z Kliniki Chirurgii MAZAN. Dietetyk Dorota Machowska przybliży widzom najczęstsze błędy żywieniowe, które popełniamy. Psycholog Anna Dankowska opowie, co dzieje się w głowie chorego, który zmaga się na co dzień z brakiem akceptacji i wyśmiewaniem. Dr Zbigniew Mazan przybliży korzyści z zabiegów bariatrycznych.

Otyłość – z czym to się je?

Otyłość to pandemia XXI wieku. Jak alarmuje World Obesity Federation, w 2025 roku aż 2,7 mld ludzi, czyli co czwarta osoba na świecie, może cierpieć z powodu nadwagi lub otyłości.

Statystyki przerażają. Jemy i tyjemy. Tylko w 2016 roku na świecie było 7,4 mld ludzi otyłych co roku ta liczba zwiększa się o 1,2  procent.

W wypadku polskich dzieci sytuacja jest dramatyczna. Dokument stworzony przez Komisję Europejską nie pozostawia złudzeń. Gorzej niż w Polsce jest tylko w Grecji i na Cyprze. Otyłość lub nadwaga dotyka 31-35 proc. małych Polaków do 11. roku życia.

Międzynarodowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała otyłość za najgroźniejszą chorobę przewlekłą, która nieleczona prowadzi do rozwoju innych groźnych chorób: m.in. chorób układu krążenia, cukrzycy typu 2, zespołu metabolicznego, zaburzeń hormonalnych, a także zwiększa ryzyko zachorowań na niektóre nowotwory.

Nie ma diety cud, nieważne ile zjemy awokado, czy będziemy głodować, trzeba zmienić styl życia, zdrowo się odżywiać, by nie tyć – przypomina prof. Magdalena Olszanecka-Glinianowicz, prezes Polskiego Towarzystwa Badan nad Otyłością. – Najgorsze jest tracenie na wadze w trakcie odchudzania a potem powrót do starych nawyków żywieniowych i ponowne przybieranie na wadze. To wtedy, w tej tkance tłuszczowej powstałej w wyniku efektu jo-jo, zachodzą procesy, prowadzące do rozwoju innych chorób – tłumaczy prof. Olszanecka-Glinianowicz.

Najwięcej otyłych w Europie jest w Wielkiej Brytanii (27,3 proc.), Irlandii (25,5 proc.) i Czechach (23,8 proc.). Najmniej tyją w Serbii, Holandii i Danii – przypomina dr Mazan. – Polska ma taki sam odsetek osób otyłych co Norwegia (23,2 proc.), a nieznacznie wyprzedza nas Rosja (23,1 proc.), Białoruś (22,2 proc.) i Węgry (22 proc.)

Jak walczyć z otyłością?

Jedną z metod ratujących zdrowie i życie chorych z otyłością olbrzymią jest operacyjne leczenie otyłości, określane jako chirurgia bariatryczna,. Polega na zastosowaniu metod, których celem jest bądź ograniczenie przyjmowania jedzenia – poprzez operacje zmniejszenia pojemności żołądka, bądź wyłączenie części układu pokarmowego z procesu wchłaniania i przyswajania pokarmów – na przykład poprzez wycinanie części żołądka i skracanie drogi przebywanej przez pokarm w jelitach.

Do chirurgii bariatrycznej kwalifikują się osoby, które mają wskaźnik masy ciała (BMI) powyżej 40, czyli tzw. otyłość olbrzymią, lub powyżej 35 i dodatkowo cierpią na schorzenia będące powikłaniem otyłości w tym na cukrzycę typu 2, nadciśnienie tętnicze, zmiany zwyrodnieniowe stawów.

 

Kierunek Zdrowie odc. 1 (fot. TVS)
Kierunek Zdrowie odc. 1 (fot. TVS) Powikłania otyłości: ZABURZENIA ODDECHOWE. CHOROBA WIEŃCOWA. UDAR MÓZGU. CHOROBY NOWOTWOROWE. CHOROBA ZWYRODNIENIOWA STAWÓW. NIEWYDOLNOŚĆ SERCA. ZABURZENIA NASTROJU. KAMICA ŻÓŁCIOWA. HIPERLIPI-DEMIA. NADCIŚNIENIE TĘTNICZE. CUKRZYCA TYPU 2. Tak, to POWIKŁANIA OTYŁOŚCI.

 

BMI

Wskaźnik BMI (body mass index, indeks masy ciała) pozwoli ci ocenić, czy twoja waga znajduje się w normie. Aby obliczyć swoje BMI, wystarczy skorzystać z prostego wzoru matematycznego:

Kierunek Zdrowie odc. 2 (fot. TVS)
Kierunek Zdrowie odc. 2 (fot. TVS)

Co oznacza Twój wynik? Sprawdź w poniższej tabeli.

Kierunek Zdrowie odc. 3 (fot. TVS)
Kierunek Zdrowie odc. 3 (fot. TVS)

Pomostowanie aortalno-wieńcowe – jak wygląda zabieg wszczepienia bajpasów?

PIERWSZY ODCINEK „KIERUNKU ZDROWIE” MOŻESZ ZOBACZYĆ NA NASZEJ STRONIE INTERNETOWEJ – kliknij w link!

Oglądaj program medyczny „Kierunek Zdrowie” w TVS. Premiera w każdą sobotę o 11:00, powtórki w piątek o 16:45!

(Maria Zawała/Marlena Borczyk)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button