reklama
KategorieZdrowie

Kierunek Zdrowie: uwaga na nadciśnienie! Prof. Andrzej Madej wyjaśnia

Blisko 9 i pół miliona osób choruje na nadciśnienie. Tylko 26 procent pacjentów jest leczonych skutecznie. Tymczasem nadciśnienie tętnicze jest czynnikiem ryzyka wielu chorób, w tym m.in. udaru mózgu, choroby niedokrwiennej serca, niewydolności serca, niewydolności nerek, czy retinopatii nadciśnieniowej. 

 

W programie Kierunek Zdrowie o nadciśnieniu oraz o lekach, na nadciśnienie, których nie powinno się używać, jeśli korzystamy ze słońca, opowiadał prof. Andrzej Madej, hipertensjolog, czyli specjalista od leczenia nadciśnienia.

Kliknij w link poniżej. Rozmowa z prof. Andrzejem Madejem od min.: 14:40

Kierunek Zdrowie: Uważajcie na żmije! Czym może się skończyć ukąszenie?

U osób z wysokim ciśnieniem krwi ryzyko wystąpienia udaru mózgu jest siedem razy bardziej prawdopodobne, w porównaniu z osobą bez nadciśnienia, zaś ryzyko pojawienia się choroby wieńcowej zwiększa się u nich trzy, a nawet czterokrotnie. 

O nadciśnieniu mówimy wtedy, gdy mamy ciśnienie powyżej 140 i/lub  powyżej 90 mm Hg wyliczone co najmniej z dwóch pomiarów  dokonanych podczas co najmniej dwóch rożnych wizyt u lekarza

Jeśli ciśnienie mierzymy w domu pomiar wykonywany powinien być 2 x dziennie bezpośrednio przed przyjęciem leków, a w godzinach porannych przed jedzeniem. Oblicza się wówczas wartości średnie. Wartość ciśnienia >= 135 i lub 85 w pomiarach domowych to także rozpoznanie nadciśnienia

U bardzo wielu pacjentów nadciśnienie nie daje żadnych objawów, zwłaszcza na początku choroby.

Jeśli jednak pojawia się takie dolegliwości jak: duszności, bóle i zwroty głowy, bezsenność, kołatania serca, potliwość, uderzenia gorąca czy zaczerwienienia twarzy, warto je skonsultować z lekarzem.

 

Maria Zawała

 

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button