Kierunek Zdrowie: Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc POChP. Zdrowie dymem zasnute
POChP: objawy, leczenie – to temat kolejnego odcinka programu Kierunek Zdrowie w Telewizji TVS. Zobaczycie go w sobotę, 27 października o godz. 11.00. Pod tajemniczym skrótem POChP kryje się Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc. Skraca życie średnio o 10-15 lat, a jej głównymi przyczynami są palenie papierosów i smog.
ZOBACZCIE POPRZEDNIE ODCINKI PROGRAMU „KIERUNEK ZDROWIE”
Kierunek Zdrowie: Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc POChP. Zdrowie dymem zasnute.
Choć na POChP choruje aż 2,5 miliona Polaków, aż 400 tysięcy osób o tym nie wie, a każdego roku z powodu POChP umiera w Polsce aż 15 tys. osób.
– Często osoby, które palą, prowadzą spoczynkowy tryb życia, siedzą za biurkiem, myślą, że jak mają duszności to jest to normalne, gdy się trochę przytyło i nie trenuje. Nie zwracają uwagi na objawy POChP – mówi w programie Kierunek zdrowie lek. med. Joanna Niestrój-Ostrowska dyrektor Szpitala Chorób Płuc im. Św Józefa w Pilchowicach. A jej słowa potwierdza prof. Jerzy Kozielski, pulmonolog z Katedry i Kliniki Chorób Płuc Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
-Objawy POCHP: podstawowym jest duszność, pojawia się początkowo w czasie wysiłku, z czasem narasta i chory odczuwa ją także w czasie spoczynku. To zależy od stopnia zaawansowania tej choroby – dodaje profesor Kozielski.
Prędzej czy później POChP uniemożliwia normalne funkcjonowanie. -Zwykła droga, prosta stała się dla mnie problemem, wyjście na drugie piętro – wyprawa w Alpy, wtedy doszedłem do wniosku, że coś jest ze mną nie tak – opowiada nam pacjent Szpitala św. Barbary w Sosnowcu, przyznając, że wiele lat palił papierosy.
Więcej w programie Kierunek Zdrowie TVS, sobota godz. 11
POChP to najczęstsza nieinfekcyjna choroba zapalna układu oddechowego.
W większości przypadków POChP to choroba nabyta. Jej główną przyczyną jest palenie papierosów, w konkretnie wdychanie szkodliwych substancji zawartych w dymie tytoniowym. Dotyczy to zarówno palenia czynnego, jak i biernego.
Chorują najczęściej osoby w wieku średnim (po 40. roku życia) i podeszłym, ponieważ zwykle sięga się po papierosy w młodości, a pierwszych objawów choroby można się spodziewać po kilkunastu latach ekspozycji na czynniki niszczące układ oddechowy. Co ciekawe, ostatnio częściej chorują kobiety, bo to one coraz więcej palą papierosów.
Za rozwój choroby odpowiada też oddychanie zanieczyszczonym powietrzem. W Polsce mamy ogromny problem ze smogiem. Jest on istotnym czynnikiem zachorowania na POChP oraz inne choroby, w tym układu krążenia.
Objawy POChP
Pierwszym istotnym objawem jest zadyszka. Potem pojawiają się wspomniana już: duszność wysiłkowa, a także kaszel oraz wykrztuszanie wydzieliny. Kaszel w POChP często mylony jest z kaszlem palacza. Te trzy objawy są podstawowe dla POChP, ale mogą też towarzyszyć innym chorobom.
Diagnostyka POChP
Najważniejszym badaniem w celu potwierdzenia lub wykluczenia POChP jest spirometria. Podczas tego nieinwazyjnego i niebolesnego badania mierzy się objętości i pojemności płuc oraz przepływy powietrza znajdującego się w płucach i oskrzelach w różnych fazach cyklu oddechowego. Utrwalona obturacja, czyli zwężenie oskrzeli, świadczy o POChP.
Leczenie POChP
W leczeniu POChP stosuje się przede wszystkim leki rozszerzające oskrzela, pochodzące z dwóch grup: cholinolityków i beta 2-agonistów. Niestety, POChP to choroba nieuleczalna, ale można i trzeba łagodzić jej objawy i ograniczać liczbę zaostrzeń za pomocą metod farmakologicznych i niefarmakologicznych.
Nowoczesne leki długo działające i ultradługo działające są skuteczniejsze niż krótko działające, ponieważ lepiej poprawiają pojemność płuc i lepiej zwalczają duszność. Pewna grupa chorych otrzymuje też dodatkowo lek przeciwzapalny – glikokortykosteroid wziewny.
Nowoczesne preparaty skojarzone zawierają w jednym inhalatorze ultradługo działające leki rozszerzające oskrzela. Są one bezpłatne dla seniorów po 75. roku życia, a dla pozostałych pacjentów refundowane na poziomie 30 proc., co oznacza koszt ok. 60 zł miesięcznie.
Najnowszą formą leczenia jest natomiast terapia trójlekowa. W jednym inhalatorze łączy się dwa ultra długo działające leki rozszerzające oskrzela oraz lek przeciwzapalny – steroid wziewny. Ta terapia jest już w Polsce dostępna, ale nie jest refundowana, choć jak twierdzą lekarze, skuteczność takiego leczenia jest większa w porównaniu z tymi samymi preparatami podawanymi z różnych inhalatorów.
Niestety, nawet najlepsze leki nie pomogą, jeśli będą nieprawidłowo zażywane. W wypadku POChP aż 80 proc. chorych nie wie, jak poprawnie zainhalować lek.
Najpierw trzeba wykonać maksymalnie głęboki wydech. Potem należy umieścić inhalator w ustach (lub zbliżyć do ust) i w trakcie wykonywania wdechu uwolnić lek z inhalatora. Następnie trzeba wstrzymać oddech na ok. 5 sekund, po czym wykonać spokojny wydech. Niby proste, a jednak chorzy tego nie potrafią.
W Programie Kierunek zdrowie w TVS (sobota 27 października, godz.11.00) pokazujemy, jak poprawnie inhalować leki wziewne. Jeśli je zażywasz, zobacz jak robić to prawidłowo!
Informacji na ten temat a udziela nam lek.med. Marzena Kociołek, pulmonolog ze Szpitala św. Barbary w Sosnowcu. Zobaczcie koniecznie, zwłaszcza że na rynku jest wiele różnych inhalatorów, a użycie każdego z nich wymaga nieco innej techniki.
ZOBACZCIE RÓWNIEŻ: Jak karmić, żeby nie przekarmić, czyli otyłość to groźna choroba XXI wieku?
Czy e-papierosy są zdrowe?
Podstawowym czynnikiem rozwoju POChP jest palenie papierosów. Najlepiej z nałogiem palenia zerwać natychmiast, zwłaszcza że nikotyna osłabia działanie kortykosteroidów wziewnych, ale jak się nie da, może zdrowiej palić e papierosy albo tzw. formy bezdymne?
W programie Kierunek zdrowie mity na temat e-papierosów rozwiewa u nas profesor Andrzej Sobczak, autor unikatowych badań i znanego na całym świecie raportu o e-papierosach, ekspert Instytutu Medycyny Pracy oraz wykładowca SUM.
Program Kierunek zdrowie: POChP – objawy, leczenie powstał przy współpracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.
Maria Zawała, autorka programu Kierunek Zdrowie w TVS. Emisja najnowszego odcinka w sobotę o godz. 11.00