Kategorie

Koleje Śląskie przystąpiły do Wspólnego Biletu. Co to oznacza dla nas?

Zarząd województwa śląskiego podjął decyzję o przystąpieniu Kolei Śląskich do Wspólnego Biletu.

 

Wspólny Bilet to oferta umożliwiająca podróżowanie pociągami kilku przewoźników na podstawie jednego biletu zakupionego w kasie przed podróżą. Daje on korzystniejszą cenę niż bilety kupowane oddzielnie, dzięki zastosowaniu tzw. taryfy degresywnej – dla podróżnych oznacza to, że cena każdego kilometra zmniejsza się wraz z długością podróży.

Wspólny bilet to zachęta dla pasażerów, by wybierali transport publiczny i korzystali z możliwości, jakie daje kolej. W dobie internetu mobilnego i aplikacji w telefonie wspólny bilet powinien być normą, dlatego te zmiany cieszą. To także poprawa informacji pasażerskiej o połączeniach i kompleksowe jej rozwiązanie już na etapie zakupu biletu – podkreśla Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Przedstawiciele Kolei Śląskich podpisali porozumienie z pozostałymi przewoźnikami kolejowymi dotyczące udziału w tym projekcie.

Powiązane artykuły

To konkretny przykład dobrej współpracy rządu z samorządem, obiecanej przez Zjednoczoną Prawicę. Jestem przekonany, że decyzja o wdrożeniu Wspólnego Biletu, którą podjęliśmy 7 grudnia na posiedzeniu Zarządu Województwa Śląskiego, będzie dużym udogodnieniem dla każdego podróżującego koleją – ocenia członek Zarządu Michał Woś.

Prace nad projektem prowadzone pod przewodnictwem Grupy PKP oraz Ministerstwa Infrastruktury trwały od ponad roku. 9 grudnia Wspólny Bilet został wprowadzony u sześciu pierwszych przewoźników: PKP Intercity, Przewozów Regionalnych, PKP Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście, Kolei Wielkopolskich i Kolei Mazowieckich.

Pozostali przewoźnicy – w tym Koleje Śląskie – podpisali porozumienia i czekają na finalizację prac technicznych związanych z możliwością sprzedaży Wspólnego Biletu w swoich kasach, które będą opatrzone specjalnym logiem.

Bardzo się cieszę, że Polskie Koleje Państwowe wdrożyły system Wspólnego Biletu. To oznacza większą wygodę dla pasażerów. Podróżni nie muszą wiedzieć, jak nazywa się przewoźnik, z którego usług korzystają. Mają natomiast prawo oczekiwać dobrej usługi. I taką dobrą usługą jest Wspólny Bilet – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Na początku Wspólny Bilet będzie dostępny w ponad 630 okienkach kasowych w całej Polsce, a na podróże pociągami części przewoźników także przez internet, w systemie BILKOM. Docelowo (do końca stycznia 2019 r.) Wspólny Bilet obejmie swoim zasięgiem także Koleje Dolnośląskie, Koleje Małopolskie, Koleje Śląskie i Arrivę RP, dzięki czemu będzie mogło z niego skorzystać ponad 90 proc. wszystkich pasażerów polskich kolei.

 

(źr: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button