Kategorie

Kolejne OSTRZEŻENIE MSZ! Do tych krajów lepiej nie jechać. Na liście popularny kierunek

Na liście Ministerstwa Spraw Zagranicznych pojawiły się kolejne kraje, do których według MSZ, lepiej się nie wybierać.Kategorycznie lepiej nie wybierać się do Mozambiku i na Filipiny.

Mozambik

Ministerstwo Spraw Zagranicznych KATEGORYCZNIE odradza podróże do prowincji Cabo Delgado na północy Mozambiku.

W Cabo Delgado dochodzić może do ataków na wsie, ośrodki rządowe i inne obiekty ze strony grup powiązanych z islamskim ekstremizmem.

Obywatelom polskim przebywającym w północnym Mozambiku zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności, unikanie okolic obiektów rządowych i targowisk, stosowanie się do poleceń sił porządkowych oraz zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz.

Filipiny

W związku z zagrożeniem terrorystycznym, możliwymi starciami zbrojnymi pomiędzy siłami rządowymi a rebeliantami z ugrupowań islamistycznych, a także ze względu na podwyższone ryzyko porwań cudzoziemców, Ministerstwo Spraw Zagranicznych KATEGORYCZNIE odradza podróże do południowej części Filipin.

Powiązane artykuły

MSZ w szczególności odradza podróże w rejon wyspy Mindanao i archipelagu Sulu oraz ostrzega przed podróżami na wyspy Cebu i Bohol.

Należy mieć na uwadze, że mimo zdecydowanych działań władz miejscowych, działalność ugrupowań terrorystycznych może objąć również obszary uważane dotychczas za bezpieczne, w tym ośrodki turystyczne. Do porwań cudzoziemców dochodzić może zarówno na lądzie jak i na wodach terytorialnych Filipin.

Nie można wykluczyć ataków terrorystycznych w stolicy, Manili.

Obywatelom polskim przebywającym na Filipinach zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności, stosowanie się do poleceń sił porządkowych i zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz.

Izrael, Jerozolima, Strefa Gazy i terytoria podległe Palestyńskiej Władzy Narodowej

W związku z napiętą sytuacją polityczną, Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega przed podróżami do Jerozolimy i miast na Zachodnim Brzegu Jordanu.

W Jerozolimie (w szczególności na starym mieście i jego okolicach) oraz miastach na Zachodnim Brzegu Jordanu dochodzić może do niepokojów społecznych, w tym demonstracji, zamieszek, starć z siłami porządkowymi i aktów przemocy. Okresowo może być ograniczony dostęp do niektórych obszarów miast i obiektów, a turyści mogą być poddawani dodatkowym i uciążliwym kontrolom bezpieczeństwa. Do podobnych sytuacji może sporadycznie dochodzić w większych miastach Izraela.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomina jednocześnie, że w związku z niestabilną sytuacją w Strefie Gazy oraz zamknięciem – do odwołania – przejścia granicznego w Rafah pomiędzy Strefą Gazy a Egiptem oraz w Erez pomiędzy Strefą Gazy i Izraelem, kategorycznie odradza wszelkie podróże na terytorium Strefy Gazy, w tym także członkom rodzin polsko-palestyńskich. Obywatele polscy przebywający w Strefie Gazy muszą liczyć się z brakiem możliwości powrotu do kraju do czasu ponownego otwarcia granic. Przejście graniczne w Erez może być wykorzystywane wyłącznie w sytuacjach wyjątkowych za zgodą władz izraelskich. W razie wątpliwości dotyczących bezpieczeństwa na granicy Egiptu i Strefy Gazy należy skontaktować się bezpośrednio z Ambasadą RP w Tel Awiwie albo Ambasadą RP w Kairze.

Z uwagi na napięcia w pobliżu granicy z Libanem i z Syrią, MSZ odradza również podróżowanie na tereny przygraniczne.

Na pozostałych obszarach zaleca się zachowanie zwykłej ostrożności.

Obywatelom polskim przebywającym w Izraelu, Jerozolimie, Strefie Gazy lub na terytoriach podległych Palestyńskiej Władzy Narodowej zaleca się bezwzględne stosowanie się do poleceń sił porządkowych, unikanie zgromadzeń publicznych i śledzenie na bieżąco sytuacji. MSZ apeluje również o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz.

Źródło: MSZ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button