Kolejni pseudokibice Górnika i Zagłębie zatrzymani. Klub z Sosnowca składa zawiadomienie do prokuratury
Do zatrzymania 20-letniego pseudokibica z Rudy Śląskiej doszło podczas meczu Górnika Zabrze i Zagłębia Sosnowiec. Mężczyzna posiadał przy sobie niebezpieczny przedmiot w postaci metalowej pałki teleskopowej. W ocenie sądu zatrzymany dopuścił się naruszenia przepisów w związku z trwającą imprezą masową. Mężczyzna ukarany został grzywną w wysokości 3 tys. złotych, 2-letnim zakazem stadionowym i półrocznym obowiązkiem stawiennictwa w policji w czasie trwania rozgrywek piłkarskich.
Co działo się w Zabrzu? Według relacji policji, pseudokibice Zagłębia Sosnowiec dopuścili się czynnej napaści na służby porządkowe. Zdecydowana reakcja policji zapobiegła eskalacji agresji chuliganów. 8 mężczyzn zostało zatrzymanych w policyjnym areszcie. Decyzją zabrzańskiej prokuratury na czas trwania postępowania podejrzani objęci zostali policyjnym dozorem, a także poręczeniem majątkowym. Za złamanie przepisów ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych podejrzanym grozi kara do 5 lat więzienia, a także wieloletnie zakazy stadionowe. Czynności w sprawie trwają.
Zupełnie inne zdanie na temat wydarzeń w Zabrzu mają władze Zagłębia Sosnowiec, które wydały komunikat w tej sprawie. Cytujemy go w całości:
Górnik – Zagłębie, widziane zza Brynicy. Komunikat klubu w sprawie zdarzeń, do których doszło w związku z meczem Górnik Zabrze – Zagłębie Sosnowiec.
Poza boiskiem i nie tylko
Jeszcze w trakcie i po meczu, 12 kwietnia 2017 roku do klubu Zagłębie Sosnowiec spływało szereg informacji, z których jednoznacznie wynika że zarówno przed, w trakcie, jak i po zakończeniu meczu z Górnikiem w Zabrzu doszło do szeregu działań ze strony organizatora imprezy, które wskazują na ewidentne naruszenie zapisów Ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych z dnia 20 marca 2009 roku.
Przestępcy?
Informacje przekazywane nam przez naszych kibiców przebywających w tym dniu na terenie stadionu piłkarskiego w Zabrzu oraz w jego bezpośredniej okolicy, relacja naocznych świadków zdarzeń, a także analiza materiału zdjęciowego umieszczonego na stronach internetowych, pozwala na sformułowanie wniosków, z których wynika, że członkowie służb porządkowych organizatora mogli dopuścić się szeregu przestępstw. M.in. przekroczenia uprawnień, niedopełnienia obowiązków oraz prowokowania kibiców do działań zagrażających bezpieczeństwu imprezy.
Zielone ludki czy przebrani śląscy kibole?
Karygodną i niedopuszczalną z punktu widzenia obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa, jest sytuacja z jaką kibice Zagłębia mieli do czynienia już po wejściu na teren stadionu Górnika Zabrze. Wtedy to do ich pacyfikacji skierowano wyglądające na paramilitarne, umundurowane nieoznakowane bojówki, nie mające żadnego umocowania prawnego do działań na terenie imprezy masowej. Biorąc powyższe pod uwagę Zagłębie S.A. postanowiło złożyć zawiadomienie do Prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez członków służby porządkowej organizatora imprezy. Informację o powyższych działaniach zostaną przekazane jednocześnie do wiadomości władz Polskiego Związku Piłki Nożnej.
Gazem dla zabawy, cegłą w oldbojów
Zagłębie SA i całe środowisko piłkarskie związane z naszym klubem potępia chuligańskie zachowania naszych kibiców wywołane w/w prowokacjami – od nieuzasadnionego używania gazu, pałek, przez obrażanie, po nieuzasadnione przetrzymywanie między bramą a kołowrotkami. Przykro nam, że akurat w tym wypadku akcja wywołała reakcję. Nie zmienia to faktu, że jako klub będziemy bronić swych kibiców, mając powyższe fakty na uwadze. Szczególnie, że nawet przejście z sektorów VIP na parkingi nie było zabezpieczone w ogóle. M.in. zniszczony został bus starszych, zasłużonych piłkarzy i działaczy Zagłębia, a jeden z gości naszego klubu został poturbowany w tej strefie.
Marcin Jaroszewski / Prezes Zagłębie S.A.