Kategorie

Kompleksowo o rehabilitacji z okazji jubileuszu. Trwają przygotowania do konferencji naukowo-szkoleniowej w „Reptach”

Bez właściwej rehabilitacji nie ma powrotu do zdrowia. Dobitnie pokazał to COVID-19, choroba atakująca wszystkie organy, zwłaszcza układ oddechowy i naczyniowy. Najlepsi specjaliści od rehabilitacji z całego kraju i zagranicy przyjadą w październiku do Rept, by zastanawiać się nad rozwojem tej nieco pomijanej dziedziny.

Detektyw wszech czasów powraca!!! COLUMBO tego lata w TVS!

Pacjenci w całym kraju szturmują centra rehabilitacji, by na nowo nauczyć się chodzić, oddychać, wzmocnić mięśnie. Pocovidowe osłabienie organizmu, które dotknęło ludzkość masowo, pokazało, że choroba sieje spustoszenie w organizmie i aby wrócić do sprawności, trzeba poświęcić temu trochę czasu i oddać się w ręce specjalistów.

Nasz ośrodek od 60 lat pomaga wrócić do zdrowia osobom po wielu chorobach – mówi Norbert Komar, dyrektor GCR „Repty”. Rehabilitujemy pacjentów po urazach, udarach, zawałach mięśnia sercowego czy chorobach onkologicznych, wykorzystując przy tym najnowocześniejsze metody rehabilitacji stosowane w ośrodkach na całym świecie.

„Repty” były pierwszą placówką w kraju, która dysponowała odpowiednim zapleczem kadrowym i sprzętowym, by zacząć rehabilitację pocovidową. Tu przydało się doświadczenie nabyte przez lata.

Z okazji swojego 60-lecia ośrodek zaprosił wybitnych fachowców z całego kraju i zagranicy, by omówić przyszłość tej dziedziny, zwłaszcza w odniesieniu do wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia w perspektywie do 2030 roku. Biorąc pod uwagę liczbę zachorowań na nowotwory, w najbliższym czasie musimy nastawić się na rozwój rehabilitacji onkologicznej – podkreśla Norbert Komar. Podejmujemy współpracę z ośrodkami onkologicznymi, a w gronie naszych współpracowników jest prof. Piotr Majcher, konsultant krajowy w dziedzinie rehabilitacji medycznej, specjalizujący się w rehabilitacji onkologicznej.

Profesor Majcher będzie jednym z wielu uczestników konferencji naukowo-szkoleniowej w „Reptach”. Jego wykład skoncentrowany będzie na tematyce onkologicznej. Niemniej tematyka konferencji będzie bardzo szeroka. Począwszy od rehabilitacji ruchowej przez neurologopedyczną, podudarową, ortopedyczną po psychiatryczną i psychologiczną.

Zaproszono na nią również specjalistów od fizjoterapii z Belgii. Jednym z nich jest dr Geert Verheyden,  specjalista ds. rehabilitacji, kierownik badań rehabilitacji po udarze mózgu uniwersytetu w Belgii. Kieruje zespołem badającym nowatorskie podejścia do oceny motorycznej, regeneracji i rehabilitacji w różnych fazach po udarze. W 2017 pełnił funkcję eksperta Światowej Organizacji Zdrowia na Rzecz Rehabilitacji 2030: wezwanie do działania spotkanie, a obecnie jest członkiem komitetu neurorehabilitacji/robotyki Europejskiej Organizacji Udarowej.

Uczestnicy zastanawiać się będą m.in. jak osiągnąć standardy europejskie w rehabilitacji powypadkowej, czy w wybranych schorzeniach można zastosować telerehabilitację oraz jak powinna przebiegać rehabilitacja pocovidowa w siłach zbrojnych.

Zakres tematów jest bardzo szeroki – zapewnia dyrektor Norbert Komar. Jestem dumny, że na nasze zaproszenie odpowiedziało tak wiele autorytetów w dziedzinie rehabilitacji.

źródło: Górnośląskie Centrum Rehabilitacji "Repty"

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

SZOK! Oszuści chcieli wyłudzić pieniądze od burmistrz Lędzin! Żądali 105 tys. euro!

Złodzieje okradli szewca z Jaworzna. To były pieniądze dla potrzebujących

Sanepid ukarał właścicielkę kawiarni w Jaworznie. Pieniądze trafiły do hospicjum [WIDEO]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button