REKLAMA
Silesia Flesz najnowsze informacjeTechnologie

Koniec remontu Radiostacji w Gliwicach

Zakończyły się prace impregnacyjne zabytkowej wieży Radiostacji Gliwice, jednej z kluczowych wizytówek miasta i najwyższej tego typu drewnianej konstrukcji w Europie. Radiostacja pozytywnie przeszła odbiory i teren rekreacyjny wokół wieży oraz oddział Muzeum są już dostępne dla zwiedzających. Uruchomiono wyłączoną na czas prowadzenia robót iluminację wieży.

 

Radiostacja Gliwice to najbardziej rozpoznawalny zabytek Gliwic i miejsce wyjątkowe w skali światowej. Mierząca 111,2 metrów wieża Radiostacji Gliwice przy ul. Tarnogórskiej została wzniesiona w połowie lat 30. XX wieku. To najwyższa tego typu drewniana konstrukcja w Europie i najwyższa drewniana wieża nadawcza na świecie, zbudowana z modrzewiowych belek łączonych za pomocą mosiężnych śrub. Znajduje się na liście Pomników Historii, na którą wpisywane są obiekty o szczególnych wartościach materialnych i niematerialnych dla dziedzictwa kulturowego Polski. Leży również na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, który jest częścią Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. Jest to miejsce Prowokacji Gliwickiej z 31 sierpnia 1939 roku, będącej symbolem początku II wojny światowej.

Przyjeżdża tu wielu turystów, ale na co dzień teren obiektu wraz z zielonym, estetycznie zagospodarowanym przez miasto otoczeniem jest chętnie odwiedzany przez mieszkańców szukających chwili relaksu.

Impregnację wieży po raz kolejny przeprowadziła firma Domton Andrzej Wnuk z Żernicy. Poprzednia odbyła się w 2013 r. W ramach zawartej umowy, oprócz impregnacji drewnianej konstrukcji wieży wykonano również impregnację stóp fundamentowych. Do zabezpieczenia masztu użyto 2,3 tony impregnatu. Aby pomalować górną część wieży, pracownicy wspięli się po 300-szczeblowej drabinie pokonując ją średnio cztery razy, co daje 1200 szczebli każdego dnia. Po zakończonych pracach ponownie włączono oświetlenie, które dziś będzie miało kolor zielony, na znak solidarności z osobami dotkniętymi Mózgowym Porażeniem Dziecięcym i ich rodzinami.

Powiązane artykuły

Koszt trwającej od czerwca renowacji wyniósł ponad 580 tys. zł brutto i został sfinansowany z budżetu miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button