Wiadomość dnia

Koniec zmiany czasu w Polsce coraz bliższy! Parlament Europejski już powiedział TAK! [WIDEO]

Unia Europejska puszcza oko do nie lubiących zmiany czasu. Jest decyzja Parlamentu Europejskiego. Od 2021 roku czasu z zimowego na letni i odwrotnie zmieniać nie trzeba będzie. O ile kraje członkowskie powiedzą tak samo głośne „tak”, jak zrobili to wczoraj eurodeputowani. W Polsce problemu z tym być nie powinno. Bałaganu ze zmianą czasu wielu ma już dosyć!

 

Śmierć pacjenta w męczarniach w Sosnowcu wstrząsnęła Polską!

Nie wszędzie o zmianie czasu z zimowego na letni pamiętać trzeba: –Mamy automatyczny zegar, który synchronizuje się z wzorcem, radiowo ustawia czas. W związku z tym nie musimy w nocy wstawać i ustawiać zegara. I dzieje się to poza naszą świadomością – mówi Marcin Dendra, UM Chorzów.

Już w najbliższy weekend wiele osób będzie jednak musiało mieć świadomość, żeby przesunąć wskazówki z godz. 2 na 3 w nocy. Nie wszyscy lubią takie zmiany. -Niech pozostanie tak jak jest, bez skakania, godzinę w tył, godzinę w przód, powinno zostać tak jak jest – mówi Rozalia Rudek, mieszkanka Siemianowic Śląskich.

Powiązane artykuły

 

PE na TAK! Koniec z dwukrotnym zmienianiem czasu każdego roku!

Koniec zmian czasu! Nie trzeba będzie więcej przestawiać zegarków!

Z takiego samego założenia wyszedł Parlament Europejski, który we wtorek przegłosował dyrektywę, która znosi zmianę czasu w państwach Unii Europejskiej. Ostatni raz przesuniemy wskazówki zegara w 2021 roku. Teraz jednak każdy kraj musi zdecydować który czas wprowadzić u siebie na stałe, letni czy zimowy.

– To nie ma znaczenia. Letni byłby ciekawszy bo byłoby jasno dłużej. Ale wstawalibyśmy zawsze po ciemku rano. Więc coś za coś. Najważniejsze jest w tym wszystkim to, żeby ten czas był stabilny i to jest chyba istota tej dyrektywy unijnej – mówi Stefan Janta, Planetarium Śląskie.

 

Wprowadzenie zmiany czasu miało pomóc w efektywniejszym wykorzystywaniu światła słonecznego i oszczędności energii. Z czasem ten argument stracił znaczenie.

Dzisiaj większe znaczenie ma pewność czy bankomaty następnego dnia zadziałają i czy koniecznie chcemy stać w pociągu kolejną godzinę, oczekując na zmianę czasu – mówi dr Bartłomiej Gabryś, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.

 

Na podjecie ostatecznej decyzji co do tego, przy którym czasie pozostać, państwa UE mają czas do marca 2020 roku.

 

autor: Monika Herman

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button