Kontrowersje wokół bonu turystycznego. Do kiedy można go zrealizować?
Bon turystyczny ma na celu zwiększenie aktywności turystycznej, oraz zmianę preferencji spędzania czasu wolnego przez społeczeństwo – czytamy na stronie rządowej gov.pl. Do kiedy można zrealizować bon turystyczny?
Wartość bonu turystycznego wynosi 500 zł, a a dla dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności 1000 zł.
Wiele osób na początku akcji zaczęło sprzedawać swoje bony turystyczne, co zostało zabronione i jest niezgodne z prawem.
Ministerstwo Rozwoju oświadczyło, że „z nienależytym wykonaniem mamy do czynienia na przykład wtedy, gdy usługa nie jest realizowana na rzecz dziecka, na które zostało przyznane świadczenie. Płatności bonem musi dokonać osoba uprawniona”.
Jak jest jednak w praktyce?
Bon należy wykorzystać na dziecko w związku z usługą hotelarską lub imprezą turystyczną. Jak się jednak okazuje rodzice płacą bonami np. za parking przy lotnisku, nawet jeżeli nie podróżują z dzieckiem. Jak to możliwe w praktyce? Otóż właściciel wspomnianego parkingu posiada pensjonat i w nim rozlicza bon. Takich „obejść” przepisów jest sporo.
Innym przykładem była „usługa” wymiany bonu na pieniężny zwrot części jego wartości.
Polska Agencja Turystyczna uruchomiła specjalnego maila, na którego należy zgłaszać wszelkie nieprawidłowości lub też próby wyłudzenia. Wszelkie wątpliwości w tym zakresie należy kierować na adres e-mail: nieprawidlowosci@
Do kiedy można zrealizować bon turystyczny?
Polacy mają możliwość zrealizowania bonu od 1 sierpnia 2020r. Najwięcej bonów zostało zrealizowanych w województwie małopolskim oraz pomorskim. Jak wskazują statystyki – 895 tysięcy bonów, wciąż nie zostało zrealizowanych. Pierwotnie bon można było wykorzystać do 31 marca 2022 roku, data ta jednak została przedłużona do 30 września 2022r.