reklama
Kategorie

Kontrowersyjne uchwały w Sosnowcu! Do żłobka tylko zaszczepione dzieci

W Sosnowcu podjęto uchwały o zmianach w statutach Żłobka Miejskiego oraz klubu dziecięcego. Zmiany dotyczą przedłożenia przez rodzica informacji czy dziecko zostało poddane obowiązkowym szczepieniom. Będzie to jedno z kryteriów przy przyjęciu do żłobka lub też Klubu Dziecięcego.

 

 

Trojaczki z Rudy Śląskiej i parkowanie „na janusza”! Zobaczcie najnowsze TOP 5 SILESIA FLESZ

30

– Zdrowie dzieci uczęszczających do miejskiego żłobka  jest najważniejsze. Co rusz słyszymy o kolejnych ogniskach chorób zakaźnych, w tym m.in.: odry. Chcemy zrobić wszystko aby zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia takich zjawisk w naszym mieście stąd nasza decyzja aby do kryterium naboru do żłobka miejskiego wprowadzić punkt mówiący o przedstawieniu zaświadczenia potwierdzającego obowiązkowe szczepienia u dziecka, które ubiega się o miejsce w naszej placówce. Chcemy w ten sposób preferować osoby, które mają zaszczepione dzieci. Oczywiście będziemy w tej kwestii czekali na opinię nadzoru wojewody, który będzie opiniował uchwałę zmieniającą statut żłobka miejskiego. Cieszę się, że radni wypowiedzieli się pozytywnie w tym temacie – podkreśla prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński.

„Szczepimy – bo myślimy”

Być może sprawa obowiązkowych szczepień dla dzieci, które mają być przyjęte do żłobków rozstrzygnie się w parlamencie, gdy uda się przeforsować zmiany w ustawie, o co walczy m.in. Obywatelska Inicjatywa Ustawodawcza „Szczepimy – bo myślimy”.

– Naszym celem nie jest wprowadzenie obowiązku szczepień, gdyż taki w Polsce już istnieje i wynika to bezpośrednio z przepisów prawa. Przesłanką do nałożenia obowiązku szczepień był art. 5 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Sam pomysł wprowadzenia obligatoryjnych szczepień ochronnych jest jednak starszy. Pierwsze szczepienia obowiązkowe zostały wprowadzone w latach 60., natomiast obecna ustawa wywodzi się bezpośrednio z Programu Szczepień Ochronnych, który powstał w 1994 r. Zgodnie z tą ustawą, osoby przebywające na terenie naszego kraju zobowiązane są, na zasadach określonych w ustawie, do poddawania się: badaniom sanitarno-epidemiologicznym, hospitalizacji, przyjmowaniu leków, oddawania materiału biologicznego do badań oraz szczepieniom ochronnym – dodają autorzy Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej „Szczepimy, bo myślimy” Robert Wagner i Marcin Kostka.

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button