Koordynatorzy onkologiczni od dzisiaj w całej Polsce
Od dziś w każdym szpitalu w Krajowej Sieci Onkologicznej musi być zatrudniony koordynator, który będzie dodatkowo wspierać pacjentów z nowotworem.
Koordynator nie jest lekarzem. – To jest osoba, która pomaga od strony organizacyjnej – umawia terminy, stara się, żeby pomiędzy poszczególnymi etapami procesu leczenia były zachowane odpowiednie odległości czasowe – wytłumaczył minister zdrowia Adam Niedzielski.
Do zadań koordynatora onkologicznego należy umówienie terminów niezbędnych badań, wizyt, przygotowanie pacjenta do konsylium lekarskiego, wydanie niezbędnych materiałów edukacyjnych, informacyjnych i wyjaśnienie pacjentowi niezrozumiałych zagadnień oraz wątpliwości. Na takie zadania koordynatorów wskazuje ON-KO Ogólnopolskie Stowarzyszenia Koordynatorów Opieki Onkologicznej.
Jak zapewnił minister zdrowia, system gwarantuje pełną dostępność pacjenta do koordynatora, chory będzie do niego 24-godzinny dostęp, będzie miał numer komórkowy. W pierwszym etapie na jednego koordynatora przypadało około 30 pacjentów.
Według zapowiedzi resortu zdrowia, w całej Polsce zatrudnionych powinno zostać około 700 koordynatorów. Osoby na tych stanowiskach pracowały już w lecznicach, które brały udział w pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej, między innymi na Dolnym Śląsku i w województwie świętokrzyskim.
Źródło: Ministerstwo Zdrowia