„Kopalnia Rozbark” wróci do Bytomia
Był nieodłączną częścią dawnej KWK „Rozbark”. Kiedy w 2004 roku rozpoczęła się likwidacja kopalni, a wraz z częścią jej infrastruktury znikł również historyczny napis „Kopalnia Rozbark”. Teraz nad murem oporowym od strony ul. Chorzowskiej odtworzona zostanie część tego napisu.
– Przywracamy pamięć i tradycję związaną z nieczynną od dwudziestu lat KWK „Rozbark”. Wielu mieszkańców, w tym byli górnicy z kopalni dopytywali o powrót historycznego napisu, który znajdował się na murze oporowym otaczającym kopalnię – mówi Dobromir Bujak, prezes KS Skarpa Bytom. – Mimo że kopalnia nie fedruje już od wielu lat, uznaliśmy, że częściowo odtworzymy historyczny napis. Na specjalnej konstrukcji na murze oporowym zamontujemy napis ROZBARK, który będzie witał mieszkańców dzielnicy – podkreśla Dobromir Bujak.
Przez wiele lat był częścią działającej kopalni
Historyczny napis KOPALNIA ROZBARK znajdował się na zabytkowym murze oporowym otaczającym od strony ul. Chorzowskiej dawną kopalnię Rozbark. Gdy 31 lipca 2004 roku wydobyto z KWK Rozbark ostatnią tonę węgla rozpoczęła się likwidacja zakładu górniczego, a wraz z nią historycznego napisu. Teraz po kilkunastu latach na specjalnie przygotowanej konstrukcji nad murem oporowym pojawi się napis „ROZBARK”. Każda z liter napisu będzie miała wysokość około 2 metrów, a więc będzie odzwierciedlać oryginalne wymiary napisu.
– To kolejny element dawnej historii KWK Rozbark, który będzie przypominał o jednej z największych kopalń węgla kamiennego na Górnym Śląsku fedrującej przez ponad 140 lat – mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. – Już wkrótce teren po KWK Rozbark zyska kolejne funkcje dzięki pozyskaniu środków z Unii Europejskiej. Powstające tam nowoczesne i samowystarczalne Centrum Transformacji Energetycznej i Centrum Aktywności Społeczno-Edukacyjnej, będą kolejnym miejscem, gdzie mieszkańcy spędzą wolny czas i poznają historię miejsca nieodłącznie związanego z Bytomiem – podkreśla Mariusz Wołosz.
Powstanie napisu wymagało pozwolenia konserwatora zabytków
Obiekty dawnej KWK Rozbark wpisane są do rejestru zabytków województwa śląskiego, dlatego każda inwestycja, a taką jest również montaż napisu ROZBARK na zabytkowym murze oporowym, wymagała uzyskania pozwolenia Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Zanim wojewódzki konserwator zabytków wydał zgodę na montaż napisu, odbyła się wizja w terenie z przedstawicielami służb konserwatorskich. Niezbędne było także przygotowanie programu prac montażowych nowego napisu nad balustradą zabytkowego muru oporowego od strony ul. Chorzowskiej.
Odsłonięcie napisu ROZBARK podczas Święta Rozbarku
Święto Rozbarku odbędzie się w sobotę 7 września o godz. 13:00 na terenie Klubu Sportowego SKARPA BYTOM ul. Wojciecha Kilara 33. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla dorosłych i dzieci, a głównym punktem programu będzie próba pobicia rekordu Polski w największym zgromadzeniu osób w strojach regionalnych. Jedną z atrakcji tego dnia – oprócz dmuchańców, przejażdżki na kucykach, warsztatów ekologicznych, spotkań z pszczelarzem, dyskoteki pod chmurką, biegu przełajowego i wieczornej dyskoteki na świeżym powietrzu – będzie także odsłonięcie napisu ROZBARK.
Pokopalniane obiekty dostały drugie życie
Kopalnia Węgla Kamiennego „Rozbark”, dawnej „Heinitzgrube” została uruchomiona w 1863 roku. W 1971 roku połączona została z kopalnią „Łagiewniki”, a w 1999 roku KWK „Rozbark” w wyniku restrukturyzacji górnictwa została przekształcona w Zakład Górniczy „Bytom II”. Pod taką nazwą kopalnia działała do 2004 roku – wówczas zakład zlikwidowano, a ostatnią tonę węgla kamiennego wydobyto tutaj 31 lipca 2004 roku.
Od 2021 roku w zrewitalizowanych obiektach dawnej KWK „Rozbark” działa jedno z największych i najnowocześniejszych w Europie Centrów Sportów Wspinaczkowych i Siłowych.
Źródło: UM Bytom