REKLAMA
KategorieKobietaSilesia Flesz najnowsze informacjeTechnologie

Koszmarny challenge dla dzieci. Czy „niebieski wieloryb” wrócił?

Pamiętacie straszną i ryzykowną grę „niebieski wieloryb”? W 2022 znów powraca. Uważajcie na swoje dzieci.

 

Gra niebieski wieloryb albo Blue Whale Challenge to bardzo poważne zagrożenie. Ta gra to lista zdań, wydawanych przez „opiekuna” (Kuratora), które „trzeba” wykonać. Najpierw są proste, a potem coraz trudniejsze.

Najbardziej makabrycznym było namawianie do samobójstwa, zaś przed śmiercią nastolatki miały w mediach społecznościowych opublikować wizerunek wieloryba. Gra w 2017 roku zalała Internet. Rzesze nastolatków zaczęły grać w „niebieskiego wieloryba”. Zdobyła popularność na rosyjskim Facebooku, ale w Polsce też. W Gliwicach w 2017 roku nastolatek bardzo mocno pociął sobie przedramiona, właśnie przez absurdalne polecenia z internetu. Zaś w maju 2020 młody mężczyzna w Poznaniu namawiał dzieci do samookaleczeń i samobójstwa. Jedna ofiar miała niemal całe ciało pocięte żyletką.

Przez kilka lat nie było jednak słychać o wielorybie. Aresztowano zresztą jednego z administratorów grupy, który namawiał nastolatki do popełnienia samobójstwa. Pojawiły się teorie, że gra niebieski wieloryb to miejska legenda, a nie prawdziwa historia. Niestety! Latem 2022 znów się pojawił wśród dzieciaków. A hasło „niebieski wieloryb” w wakacje 2022  zaczęło być w Polsce nagle masowo wyszukiwane w Google. To może być sygnał ostrzegawczy.

Niebieski Wieloryb w 2023

W styczniu 2023 gra znów wróciła! 5 stycznia w dwóch miejscach w Polsce nastolatki zginęły pod kołami pociągów. Do jednej tragedii doszło w Ketach, a do drugiej pod Warszawą. W obu przypadkach chodzi o 14-latki.

W Kętach pociąg osobowy relacji Kraków – Bielsko-Biała potrącił dziewczynę, która poniosła śmierć na miejscu.

Co to ma wspólnego z grą Niebieski Wieloryb?  Szczegółowych danych brak.

 Otóż na Facebooku pojawiły się informacje, że dziewczynka 14 grudnia dodała filmik „jutro zamienię się w Rina Palenkova”. 17-letnia Rina Palenkova właśnie w ten sposób zginęła w 2015 roku. Jest uznawana za ofiarę tej straszliwie niebezpiecznej gry.

 

Na czym polega niebezpieczna gra „niebieski wieloryb”?

Trwa 50 dni. W tym czasie dziecko/nastolatek wykonuje zadania, które mają działać na ich psychikę. Każdego dnia jest nowe zadanie. A na start dostaje anonimową wiadomość. Są trzy stopnie zaufania. Dzieciaki muszą potwierdzić swoją wierność. Na początku przez łatwe (zrób zdjęcie konkretnego obiektu), a potem coraz trudniejsze zadania. Np. przez samookaleczanie się. Dzień 50. to może być właśnie namawianie do śmierci.
 
Podobna gra i równie niebezpieczna to Ognista wróżka (Zostań wróżką ognia). Tu dzieci miały np. włączyć piecyk w kuchni.
 
Czy są ofiary w Polsce? 
W 2017 roku w woj. zachodniopomorskiem dyrektor szkoły odkrył, że trzy uczennice miały pocięte przedramiona. 
 

Pomoc w kryzysie. TELEFONY ALARMOWE

Zwracajcie uwagę na to, co robią Wasze i znajome dzieci, jak się zachowują. Reagujcie. Oto numery telefonów, które warto zanotować. Tu można szukać pomocy.

 
  • Telefon Zaufania dla dorosłych telefon 116 123
  • Numer telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży – telefon 116 111
  • Dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka – 800 12 12 12

W przypadku kryzysu psychicznego bezwzględnie należy szukać wsparcia. W sytuacji zagrożenia życia należy dzwonić na numer alarmowy 112

Gra Różowa Panda, podobna, a jednak zupełnie inne zadania

Gra Różowa Panda. Dzieci dostają zadania

Gra Różowa Panda. Dzieci dostają zadania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button