Krem z jadem kobry w bagażu. Kłopotliwa pamiątka
Wracając z Wietnamu została poddana rutynowej kontroli na lotnisku w Pyrzowicach. Wśród wielu rzeczy w bagażu, miała kilka opakowań kremu. Dość nietypowego. Bo zawierającego jad kobry królewskiej, która jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem.
Krem z jadem kobry miał być specyfikiem zmniejszającym bóle zapalne oraz ostre nerwobóle.
Krem z jadem kobry królewskiej w bagażu to jednak przestępstwo. Kobiecie grozi kara pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat. Buty, torebki, paski, figurki, herbaty, kremy i alkohole – turyści kupują je zagranicą, chcąc mieć pamiątkę z wakacji. Gdy wakacje się jednak kończą, nierzadko zaczynają się problemy. Bo nie pamiętamy o podstawowych zasadach.
– Podróż lotnicza to jest bardzo specyficzna forma transportu. Pasażerowie mają nie tylko prawa, ale też liczne obowiązki. Jednym z obowiązków pasażerów jest zapoznanie się z listą przedmiotów zabronionych do przywozy do UE. Tutaj chodzi głównie o produkty odzwierzęce. Zwierząt, które są objęte ścisłą ochroną. Chodzi także o produkty wytwarzane z tych zwierząt. Tak jak w przypadku tego kremu z jadu kobry. Pamiętajmy o tym, ponieważ przywóz takiego przedmiotu do UE to nawet nie jest wykroczenie, a przestępstwo. – mówi Piotr Adamczyk – port lotniczy Katowice Airport.
Kobra królewska jest gatunkiem zagrożonym
Turystka wracająca z Wietnamu nie zgłosiła celnikom, co przywiozła. Powinna przedstawić na lotnisku zarówno zezwolenie z kraju, z którego pochodzi taki produkt, jak i z kraju, do którego był on przywieziony.
– Kobra królewska jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem i znajduje się w jednym z załączników Konwencji Waszyngtońskiej (CITES). Nielegalny przywóz okazów CITES jest przestępstwem, za które grozi kara pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat. W niektórych przypadkach mniejszej wagi sąd może orzec karę grzywny. – mówi Katarzyna Klos – Izba Administracji Skarbowej w Katowicach.
Krajowa Administracja Skarbowa na swojej stronie internetowej udostępniła poradnik turystyczny na 2024 r. Przypomina on podróżnym o niezbędnych dokumentach, ograniczeniach w przewozie leków czy zwierząt oraz zagrożeniach wynikających z działalności gangów, które wykorzystują turystów do przemytu narkotyków.