REKLAMA
Silesia Flesz najnowsze informacje

KRS wydała opinię o działaniach sądów w sprawie 8-letniego Kamila

Krajowa Rada Sądownictwa przeprowadziła lustrację Sądu Rejonowego w Częstochowie, Sądu Rejonowego w Olkuszu i Sądu Okręgowego w Częstochowie w sprawie działań podejmowanych w sprawie 8-letniego Kamila z Częstochowy.

 

We wnioskach Krajowa Rada Sądownictwa pisze, że „w przedmiotowej sprawie Sąd Rejonowy w Olkuszu i Sąd Rejonowy w Częstochowie podejmował co do zasady czynności sprawnie oraz niezwłocznie i brak jest podstaw do przypisania obu Sądom bezczynności; zaniechania podejmowania działań bezpośrednio po uzyskaniu informacji”.

Do tego KRS zwraca uwagę, że materiał dowodowy, którym dysponował Sąd Rejonowy w Olkuszu na przełomie 2022 i 2023 roku nie uzasadniał jednoznacznego wniosku, że dobro małoletnich jest na tyle zagrożone, że uzasadnione jest wydanie zarządzeń opiekuńczych poprzez umieszczenie małoletnich poza środowiskiem rodzinnym.

W sprawozdaniu stwierdzono również, że konieczne jest wprowadzenie zmian systemowych.

– Zespół wyraża przekonanie, że koniecznym jest wprowadzenie zmian systemowych, zmierzających do zapewnienia skoordynowanego działania służb, do obowiązków których należy ochrona dobra dziecka, gwarantującego sprawny przepływ informacji pomiędzy tymi służbami, także z uwzględnieniem placówek zdrowia, które zważywszy na dysponowaną wiedzę, a w przypadku pobytu dziecka w szpitalu także narzędzia diagnostyczne, są w stanie najcelniej i najsprawniej stwierdzić u małoletniego dziecka patomechanizm powstania obrażeń. Ewentualne oczekiwanie od służb medycznych zaangażowania w szeroko pojętą ochronę małoletnich przed przemocą wydaje się tym bardziej uzasadnione, jeśli zważyć na okoliczność wielomiesięcznego oczekiwania na terminy badań diagnostycznych w sprawach opiekuńczych przez opiniodawcze zespoły sądowych specjalistów oraz problemy z dostępnością biegłych sądowych psychologów.czytamy.

Zespół stwierdził również, że „w omawianym obszarze istnieją realne problemy związane z brakiem odpowiedniej liczby rodzin zastępczych oraz rodzinnych domów dziecka”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button