Krzyż Kawalerski Orderu Węgierskiego dla prezydenta Katowic Marcina Krupy
Prezydent Katowic Marcin Krupa otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Węgierskiego z rąk konsula generalnego Dr. Tibora Gerencséra. O przyznaniu orderu zdecydował były prezydent Węgier Janos Ader.
Odznaczenie zostało przyznane „w uznaniu za wybitną pracę na rzecz pogłębiania przyjaźni polsko-węgierskiej” i nie tylko.
– Od lat współpracujemy jako miasto z Miskolcem, naszym miastem partnerskim, zarówno bilateralnie, jak i w ramach miast partnerskich Grupy Wyszehradzkiej (Katowice-Koszyce-Miszkolc-Ostrawa). Polaków i Węgrów łączy przyjaźń, historia, braterstwo, a przede wszystkim solidarność, w szczególności w trudnych historycznie czasach dla naszych krajów. Przypomina o tym m.in. tablica na pl. dra Rostka w Katowicach, którą ufundowała strona węgierska w ramach podziękowań za dar krwi katowiczan podczas zrywu narodowościowego w 1956r. Patrząc na teraźniejszość, poza tymi wszystkimi aspektami, łączy nas wiele inicjatyw, jak turnieje szachowe, czy też „Dzień Węgierski w Katowicach” – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Takie odznaczenie jest przyznawane m.in. samorządowcom, dyrektorom różnych instytucji czy nawet aktywistom i celebrytom. Losy mieszkańców Katowic i Węgrów splatają się od lat. W przeszłości obie społeczności połączyło wiele dramatycznych wydarzeń. – W czasach drugiej wojny światowej Henryk Sławik wraz ze swym węgierskim przyjacielem – Józsefem Antallem zorganizował na Węgrzech system pomocy dla Polaków i Żydów, ratując niejedno ludzkie życie, a mieszkańcy niewielkich Murcek (obecnie dzielnicy Katowic) z godnością pogrzebali rozstrzelanych przez czerwonoarmistów żołnierzy węgierskich w bezimiennej mogile. Później przez lata roztoczyli nad grobem potajemną opiekę. – czytamy w komunikacie wydanym przez UM w Katowicach.
Od 12 lat w Katowicach odbywa się tzw. Dzień Węgierski. Przyczynkiem do takiego wydarzenia było odznaczenie m.in. Josefa Antalla Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski przez śp. Lecha Kaczyńskiego, prezydenta Polski. – W ramach niego w mieście odbywają się spotkania polskich i węgierskich historyków na Uniwersytecie Śląskim, organizowany jest koncert „Polacy Węgrom” w auli Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego oraz Szachowy Turniej Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w katowickim Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym. – czytamy dalej.
Jak na razie orderem zostali odznaczeni dyrektor Łazienek Królewskich, prezes IPN, marszałek województwa świętokrzyskiego, czy też Robert Makłowicz. 28 października do grona tych osób dołączył prezydent Katowic Marcin Krupa.
autor: Bartosz Bednarczuk