Księża mają tańsze paliwo. A dlaczego?
Niektóre grupy zawodowe czy też profesje tankują taniej – w tym księża. Księża mają tańsze paliwo. A dlaczego?
Księża mają tańsze paliwo, a dlaczego?
Ostatnio głośno jest o tym, że niektóre grupy zawodowe, czy profesje mogą korzystać z preferencyjnych cen na stacjach paliw, a rabaty sięgają nawet 20 groszy na litrze.
Korzystniej na stacji tankują, m.in. członkowie Solidarności, strażacy z OSP, żołnierze WOT, a także duchowni.
Szczególne oburzenie w związku z tą sytuacją jest kierowane do księży.
Internauci swoje niezadowolenie opisywali w komentarzach na portalu Wykop.pl – czytamy, m.in. – „Kościół instytucja ukierunkowana na pieniądze”.
Stanowisko PKN ORLEN
Nie od dziś wiadomo, że kościół jest szczególnie uprzywilejowany u obecnej władzy. PKN Orlen tłumaczy, że preferencyjne stawki wynikają jednak z umowy biznesowej.
„To standardowa umowa biznesowa zawarta na warunkach rynkowych. Z tego produktu, na zasadach rynkowych, korzystają również inne instytucje, stowarzyszenia, fundacje czy podmioty gospodarcze. Rabat negocjowany jest każdorazowo w zależności od realizowanego wolumenu sprzedaży” – wyjaśnia PKN Orlen.
Księża tankowali taniej już wcześniej
Co ciekawe już od 2005r. mieliśmy do czynienia z podobną sytuacją – chodzi o współpracę firmy Lotos z kościołem. W tym okresie władzę objęła partia PiS.
Natomiast w 2010r. podpisano Porozumienie Zakonne, na mocy którego Domy Zakonne, Parafie, Osoby Zakonne i Duchowne, osoby pracujące w instytucjach kościelnych, a także należące do grup duszpasterskich, miały tańsze paliwo.
Z kolei w 2020r. z takich rozwiązań korzystała, m.in. Fundacja św. Stanisława w Świdnicy – jak przekazała diecezja świdnicka.
„Z radością przekazujemy informację, że sukcesem zakończyły się pertraktacje z PKN Orlen dotyczące rabatu dla naszej grupy zakupowej. Konsekwencją jest zwiększony do 16 groszy na litrze rabat udzielany posiadaczom kart BiznesTank grupy zakupowej współpracującej z Fundacją św. Stanisława w Świdnicy” – czytamy w slowopodlasia.pl
mps