KrajSilesia Flesz najnowsze informacje

KSSE w Katowicach: Chcemy przyciągnąć małe firmy. Plan na 2022: Izera, Egipt, Brazylia

Czekamy w KSSE w Katowicach na małe i średnie firmy – deklaruje prezes Strefy, Janusz Michałek. KSSE podsumowała rok 2021 i podaje plany na 2022 rok. Izera, Egipt, Brazylia. Co jeszcze robi katowicka KSSE?

 

Rozbiliśmy bank – ocenia Janusz Michałek, prezes KSSE. 4 stycznia 2022 podsumował 2021 rok i opowiedział, co dziać się będzie w śląskich i zagłębiowskich podstrefach KSSE. Rok 2021 w liczbach to np. 102 wydane decyzje, dotyczące inwestycji, najwięcej w Polsce. Następna za woj. śląskim jest Strefa w pomorskim – 90 decyzji. Jeszcze nigdy żadna strefa nie wydała tylu decyzji w rok.

Kiedy przed laty mówiłem, że będzie taki rok, kiedy wydamy 100 decyzji, zostałem zgrilowany – śmieje się prezes KSSE.

Największe projekty KSSE w 2021 i ich wartość:

  1. Eko-Okna – 700 mln zł
  2. Press Glass – 300 mln zł
  3. ZF Automotive Systems Poland – 227 mln zł
  4. MUBEA Automotive Poland – 171 mln
  5. Nexteer Poland – 134 mln zł
  6. Philips Medsize – 115 mln zł

Polski kapitał wśród firm w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej to 36 proc. firm (mowa o roku 2021), kapitał z USA – 18 proc., Włoch – 14 proc.,  Niemiec – 11 proc., a 3,7 proc. – szwajcarski.

Powiązane artykuły

To potężne firmy. Czas na mniejsze. – Chcemy odczarować strefy ekonomiczne i powalczyć o małe i średnie firmy. To nasze ambicje – deklaruje Michałek. – A także szkolnictwo branżowe, zawodowe – dodaje.

Obecnie małe, średnie i mikroprzedsiębiorstwa to 52 proc. firm w KSSE.

Małe firmy na celowniku to nie jedyna zmiana w ciągu 25 lat działania Strefy. – Strefy powstały, by pomóc gminom wyjść z ogromnego bezrobocia – przypomina prezes KSSE. – A dziś inwestor nie potrzebuje już greenfield, ale usługi bardzo zaawansowanej.

Warto przypomnieć, że w te 25 lat firmy w KSSE stworzyły w regionie 90 tys. miejsc pracy i przeprowadzono 813 projekty inwestycyjne. Udało się przeprowadzić transformację Tychów czy Gliwic, a w Zabrzu… brakło terenów pod inwestycje. Teraz czas na rewitalizację Makoszów.

Małe i średnie firmy to jedno, a rozmach na skalę świata – to drugi biegun działalności KSSE. M.in. aktywny jest już projekt Brasilesia, przeznaczony dla firm czy start-upów, zainteresowanych rynkiem brazylijskim. 

KSSE w Katowicach. Plany na 2022 rok

Priorytet to dotarcie do małych i średnich firm. Ale nie tylko.

KSSE jest zaangażowana m.in. w plan budowy fabryki polskiego samochodu elektrycznego Izera w Jaworznie. Teren inwestycyjny ma mieć 300 hektarów. Fabryka ma zająć 100 hektarów. Najpierw jednak miasto musi zamienić się na działki z Lasami Państwowymi. W zamian za teren pod fabrykę Izery, odda LP inne gminne lasy. W ten sposób miasto Jaworzno stanie się właścicielem działki pod fabrykę, którą będzie mogło sprzedać. Z pewnością część kupi spółka ElectroMobility Poland. Właśnie te 100 hektarów pod fabrykę. – KSSE też kupi część gruntu – dodaje Monika Bryl, wiceprezes KSSE. To oznacza, że na działce będzie mogła powstać nie tylko fabryka Izery, ale i inne zakłady i firmy.

Jako jedyna strefa w Polsce mamy też teren… w Egipcie – mówi Janusz Michałek. – To 100 hektarów obok Kanału Sueskiego, które dają firmom możliwość wejścia na rynki Bliskiego Wschodu czy Azji.

KSSE jest też zaangażowana w transformację energetyczną i jest partnerem projektu ” Śląska Dolina Wodorowa”. – Rozmawiamy też z władzami regionu o tym, by za 10 lat nie stał się regionem „z problemem automotive” – mówi prezes KSSE w Katowicach. – Potrzebna jest dywersyfikacja i „automotive przyszłości” – nawiązał do fabryki Izery w Jaworznie.

 

Obecnie aż 19 proc. firm w strefie to branża moto. Jest tu najbardziej reprezentowana. Za nią jest branża metalowa – 16 proc. udziału.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button