Kto dozbraja Putina? To szokuje
Najbardziej szokuje raport Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem
To UE częściowo dozbrajała Putina. Wśród nich Francja i Niemcy. Jeden kraj z listy szokuje.
Rosja otrzymała sprzęt wojskowy od niektórych krajów Unii Europejskiej o łącznej wartości 346 mln euro.
W 2014 roku, po aneksji Krymu przez Rosję, zostało wprowadzone embargo na bezpośrednią lub pośrednią sprzedaż sprzętu wojskowego – m.in. broni, amunicji, pojazdów wojskowych oraz sprzętu paramilitarnego. Powyższe sprzęty wojskowe mogą być teraz wykorzystywane przez Rosjan w inwazji na Ukrainę.
Jak wynika z danych działającej przy UE grupy roboczej ds. wywozu broni konwencjonalnej – od 2015 do 2020 roku państwa UE wydały ponad 1000 licencji na eksport sprzętu wojskowego do Rosji. Do Federacji Rosyjskiej trafiały m.in.: sprzęty termowizyjne do czołgów, wojskowe samochody terenowe, broń półautomatyczna, czy amunicja.
Francja i Niemcy niechlubnym liderem
W tej kwestii Francja jest liderem, sprzedała Rosji sprzęt za za 152 mln euro.
Prezydent Emmanuel Macron odniósł się do sytuacji związanej ze złamaniem embarga.
„Ówczesny prezydent (poprzednik Macrona – François) Hollande podejmował decyzje, w tym bardzo trudne i strukturalne w tamtym czasie (…) Wszystkie kontrakty, które Francja realizowała, a które wówczas nie były zgodne z tym, co postanowiono w 2014 r., zostały przerwane”.
Na drugim miejscu są Niemcy, które zaopatrzyły Rosję w towar o wartości 121,8 mln euro. Co do naszego zachodniego sąsiada uznaje się, że sprzęt który trafiał do Rosji, można uznać za „towar podwójnego zastosowania”, w związku z czym oficjalnie można nie uznać tej sprzedaży za złamanie embarga.
Kolejne miejsce zajmują Włochy sprzedając sprzęt za 22,5 mln euro.
Wśród krajów, które także łamały ówczesny zakaz znalazły się także Austria, Bułgaria, Czechy, Słowacja, Finlandia, Hiszpania i Chorwacja.
Kraje wykorzystywały lukę w zapisach dotyczących sankcji, a także pomocnicze kontrakty niezbędne do realizacji tego typu umów.
Najbardziej szokujące jest to, że z raportu Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem wynika, że sprzęt wojskowy trafiał do Rosji także z Ukrainy. Rosja stanowiła drugi największy rynek zbytu broni. Powyższa informacja została przekazana przez portal Investigate Europe.
Skarżyńska