Ministerstwo zdrowia Hiszpanii poinformowało o drugim odnotowanym w tym kraju zgonie z powodu małpiej ospy. Od ubiegłego tygodnia obowiązuje globalny stan zagrożenia w związku z epidemią tej choroby, wprowadzony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).
Hiszpania jest pierwszym krajem w Europie, a po Brazylii drugim na świecie poza Afryką, w którym stwierdzono śmierć osoby zakażonej wirusem małpiej ospy.
Dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział w ubiegłym tygodniu, że wśród ekspertów trwa spór dotyczący oceny sytuacji z małpią ospą. WHO wprowadziła jednak 23 lipca globalny stan zagrożenia w związku z epidemią tej choroby.
– Chociaż ogłaszamy stan zagrożenia dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym, to na razie jest to epidemia, której główne ognisko dotyczy mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami, zwłaszcza tych, którzy mają wielu partnerów seksualnych – zaznaczył szef WHO.
Jak twierdzi prof. Joanna Zajkowska z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, szczególnie narażeni na zgon z powodu małpiej ospy są chorzy na HIV i AIDS.
– Na to składa się m.in. kilka czynników obyczajowych, ale i dobra wykrywalność. Pierwsze zgony można tłumaczyć tym, że wiele zakażeń zdarza się w grupie osób np. chorych na HIV czy AIDS – powiedziała ekspertka od chorób zakaźnych cytowana przez Polsat News.
Małpia ospa przez lata występowała głównie w centralnej Afryce, ale w 2003 roku zdiagnozowano pierwszy przypadek w USA. Jeżeli chodzi o Europę, to pierwsza chora osoba pojawiła się w 2018 roku w Wielkiej Brytanii. Obecnie odnotowuje się coraz więcej zachorowań w Europie.
Małpia ospa – jak można się nią zarazić?
Najczęściej przyczynami zachorowań są:
- pogryzienia przez zwierzęta;
- bezpośredni kontakt z chorymi zwierzętami;
- spożywanie mięsa chorych zwierząt.
Do zakażenia dochodzi najczęściej w wyniku kontaktu człowieka z zarażonym zwierzęciem, innym chorym człowiekiem lub poprzez kontakt z przedmiotami, na których znajdują się wydzieliny zarażonych. Wirus może przedostać się do organizmu poprzez mikrouszkodzenia skóry, błony śluzowe, jamę ustną i nosową oraz przez spojówki.
CZYTAJ TAKŻE: Pierwszy przypadek małpiej ospy w Polsce! Pacjent przebywa w szpitalu
Pierwszy przypadek małpiej ospy w Polsce! Pacjent przebywa w szpitalu
Objawy małpiej ospy
Małpia ospa ma okres inkubacji, który może trwać od 5 do 21 dni. Jej głównymi objawami są:
- gorączka;
- obrzęk węzłów chłonnych;
- ból głowy;
- ból mięśni;
- ból pleców;
- wysypka na twarzy oraz na kończynach;
- zmiany w jamie ustnej, na spojówkach oraz w okolicy narządów płciowych.
Przebieg ospy małpiej i powikłania
Choroba rozpoczyna się fazą gorączkową, która trwa około 3 dni i zwykle jest połączona z silnymi bólami głowy, pleców i mięśni.Towarzyszy temu także obrzęk węzłów chłonnych. Małpia ospa może prowadzić do powikłań, którymi są nie tylko wtórne infekcje, lecz także:
- odoskrzelowe zapalenie płuc;
- zapalenie mózgu;
- infekcja rogówki;
- posocznica
CZYTAJ TAKŻE: Małpia ospa na wyspach brytyjskich. Czy czeka nas kolejna epidemia?
Małpia ospa na wyspach brytyjskich. Czy czeka nas kolejna epidemia?
Leczenie małpiej ospy i profilaktyka
Nie ma obecnie specjalnego leku przeciwwirusowego, który mógłby skutecznie zapobiegać wirusowi małpiej ospy.
- Aby uniknąć zarażenia, należy unikać kontaktu z martwymi zwierzętami, które mogą nosić wirusa.
- Nie należy również dotykać przedmiotów, które mogły mieć bezpośredni kontakt z płynami ustrojowymi chorych zwierząt.
- Osoby, u których pojawiły się objawy małpiej ospy, powinny być izolowane do momentu, aż schorzenie zostanie potwierdzone lub wykluczone, ponieważ mogą one stanowić zagrożenie epidemiologiczne.
Źródło: ratownikmed.pl, TVP.info, Polsat News