„Latające małpy” stworzyły wspólny front. Poznała narcyzm na własnej skórze
Kim jest narcyz? Jak go rozpoznać i jak z nim żyć? Maria Zawała rozmawia z ofiarą narcyza i dr Anitą Hernand z Oddziału Psychiatrii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu. Program Kierunek Zdrowie.
Czy osobowość narcystyczna dotyka tylko mężczyzn?
-Myślałam, że to dotyczy tylko mężczyzn, a ja spotkałam na swojej drodze taką kobietę – mówi bohaterka naszego programu Kierunek Zdrowie. I wymienia: To była osoba bardzo infantylna, zapatrzona w siebie, zakompleksiona. Bo właśnie te kompleksy takie osoby próbują sobie rekompensować.
Jakie „sztuczki” stosowała kobieta – narcyz?
– Latające małpy – mówi nasza rozmówczyni. – Latające małpy to są ludzie, którzy są potrzebni narcyzom po to, żeby stworzyć jeden front przeciwko wybranej ofierze. W moim przypadku tak było, ja byłam ofiarą. To było przerażające, nie rozumiałam, dlaczego ludzie, z którymi pracowałam w jednym dziale kilkanaście lat, odwrócili się ode mnie! Kiedy ta kobieta przestała u nas pracować, moi koledzy mnie przeprosili. Zrozumieli, że wyrządzili mi wielką krzywdę.
Co to jest narcyzm? – pytamy ekspertki.
-Najprostsza definicja składa się z dwóch słów: miłość własna – mówi dr Anita Hernand.
To prawda, narcyz kocha siebie. Pani doktor dodaje: Przy obecnym stanie wiedzy lekarze psychiatrzy w naszym kraju posługują się klasyfikacją chorób ICD 10. W tej klasyfikacji osobowość narcystyczna ma kod: F60.0, a pod tym kodem mieszczą się „inne, nieokreślone zaburzenia osobowości” – i nic więcej. Nowsza klasyfikacja, amerykańska, z 2013 roku już opisuje osobowość narcystyczną i wymienia 9 cech, które ją opisują. To myślenie o sobie, zazdrość, arogancka postawa. Zwykły Kowalski na pewno tego nie rozpozna, czytając klasyfikację! (9 sygnałów, że masz do czynienia z narcyzem – na końcu tekstu)
Więc po czym poznać narcyza, poznać, że coś nie gra?
-Te osoby nie są empatyczne, współczujące. Mamy mistrza swojego tematu, my zawsze stoimy w niższej pozycji. Osoba narcystyczna jak ryba w wodzie czuje się, gdy jest wyżej – a rozmówca – niżej.
ZOBACZCIE WIDEO – CAŁY ODCINEK PROGRAMU KIERUNEK ZDROWIE O NARCYZACH
Kierunek Zdrowie: „Nikt na świecie nie wie, jak ja kocham siebie”. Kim jest narcyz?
DCM 5. Oto 9 możliwych objawów. Narcyz ma przynajmniej pięć
- Osoba taka ma wielkościowe przekonanie co do swojej wartości. Wyolbrzymia swoje osiągnięcia, chce być lepiej traktowanym niż inni
- Jest pochłonięta wyobrażeniami o nieograniczonym: sukcesie, władzy, doskonałości, pięknie lub miłości idealnej.
- Również jest przekonanie, że jest kimś wyjątkowym i niepowtarzalnym. Szuka towarzystwa ludzi o wysokim statusie społecznym, ma zdolność do przebywania tylko w towarzystwie takich osób.
- Nadmierne pragnienie bycia podziwianym.
- Poczucie bycia uprzywilejowanym – irracjonalne oczekiwanie bycia szczególnie traktowanym lub zakładanie z góry, że różne oczekiwania zostaną spełnione
- Wykorzystywanie innych osób do osiągnięcia swoich celów.
- Brak jej zdolności współodczuwania: niechęć do rozpoznawania lub identyfikowania się z uczuciami albo potrzebami innych osób.
- Często zazdrości innym lub uważa, że inni jej zazdroszczą,
- Swą postawą i zachowaniem okazuje arogancję i wyniosłość.