Łatwe wybory. Ruszył Centralny Rejestr Wyborców
Centralny Rejestr Wyborców ułatwi obywatelom głosowanie, urzędnikom organizację pracy, a komisjom wyborczym przeprowadzenie wyborów. Szczegóły.
- „Jeden centralny rejestr zastępuje ok. 2,5 tys. spisów gminnych,
- Dane wyborców będą zabezpieczone, ponieważ są zgodne z wysokim standardem obowiązującym dla państwowych rejestrów, takich jak PESEL.
Łatwe wybory. Ruszył Centralny Rejestr Wyborców
Organizacja wyborów będzie łatwiejsza, a ich przeprowadzenie bezpieczniejsze. CRW będziewykorzystany w najbliższych wyborach do Sejmu i Senatu. Choć możliwe, że jeszcze wcześniej. To zależy od decyzji o organizacji uzupełniających wyborów lokalnych.
Uruchomienie Centralnego Rejestru Wyborców było możliwe dzięki współpracy Ministerstwa Cyfryzacji z samorządami i instytucjami, które odpowiadają za organizację wyborów. Od kwietnia br. trwały intensywne prace po stronie gmin, komisarzy wyborczych oraz Krajowego Biura Wyborczego przygotowujące dane o obwodach i okręgach oraz wyborcach, którzy dopisali się do rejestru wyborców w danej gminie na swój wniosek.
Komunikat o uruchomieniu Centralnego Rejestru Wyborców został wydany po akceptacji jego treści przez Państwową Komisję Wyborczą. Ta odpowiada za prawidłowość organizacji i przeprowadzenia wyborów w Polsce.
Szybki przepływ danych
CRW zapewnia pełny przepływ informacji w ramach jednego systemu. Gminy nie będą już musiały wzajemnie powiadamiać się o tym, że ktoś na stałe dopisał się do ich obwodu czy spisu. Bieżąca integracja z rejestrem PESEL znacznie ograniczy powielanie danych osobowych dla celów organizacji wyborów i zapewni automatyczną wymianę danych pomiędzy rejestrami.
Przypisanie wyborców do obwodów głosowania nastąpi na podstawie adresu. Organy wyborcze będą miały stały dostęp do aktualnych danych, dlatego też proces zostanie ujednolicony.