REKLAMA
Kategorie

Lekarze ze Śląska pokazują artystyczną duszę. Wystawy w Śląskiej Izbie Lekarskiej

Nie tylko leczą, ale też mają swoje pasje. Śląska Izba Lekarska rozpoczęła cykl spotkań artystycznych „3 SZTUKI”, podczas których promuje artystów lekarzy i lekarzy dentystów. – Ta sztuka często jest odskocznią od wyczerpującego zarówno psychicznie jak i fizycznie zawodu – mówi Alicja van der Coghen ze Śląskiej Izby Lekarskiej.

 

Otwarcie cyklu planowane jest 3 czerwca 2022 r. o godz. 18 w siedzibie Śląskiej Izby Lekarskiej. Zaprezentowane zostaną wtedy obrazy dr n. med. Janiny Janickiej-Grabowskiej oraz rzeźby dr. Stanisława Mysiaka. Wydarzenie dopełni koncert akordeonowy dr. Antoniego Dwornika. Podczas spotkania odbędzie się także rozmowa o twórczych inspiracjach naszych gości.

– Po trudnym czasie pandemii chcemy zaprosić wszystkich zainteresowanych sztuką do nowo wyremontowanego Domu Lekarza, a jednocześnie stworzyć przestrzeń do dyskusji i promocji lekarzy-artystów, których dzieła rzadko mają okazję być publicznie prezentowane. Tak zrodziła się ta inicjatywa – tłumaczy Prezes ORL w Katowicach dr n. med. Tadeusz Urban.

Dr n. med. Janina Janicka-Grabowska

Urodzona w Bytomiu, studiowała na Wydziale Lekarskim Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu. Od 30 lat kieruje Kliniką Chirurgii Plastycznej. Malarstwo jest jej pasją od najmłodszych lat. W 2020 r. ukończyła Wydział Artystyczny Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach w pracowni malarstwa prof. Zbigniewa Blukacza. W ostatnich latach prace artystki były prezentowane m.in. w Katowicach, Zabrzu, Tarnowskich Górach i Słupsku.

W swojej twórczości malarskiej koncentruje się na problematyce ciała i cielesności, które konfrontuje z narracją medycyny, biotechnologii i genetyki. Na tym obszarze artystka opisuje kulturowy proces tabuizacji, fragmentaryzacji i fetyszyzacji ciała w kontekście represyjnych systemów reprezentacji, a także w ostatnim czasie odnosi się do tematyki alienacji młodego pokolenia, które w dobie pandemii przenosi większość swojej aktywności do świata wirtualnegotak o artystce napisał Roman Lewandowski.

Dr Stanisław Mysiak

Lekarz stomatolog, społecznik, kurator wystaw i animator kultury w środowisku lekarskim. Ukończył Śląską Akademię Medyczną w Katowicach. Był inicjatorem pierwszego Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego” dla Lekarzy i Lekarzy Dentystów „Okiem Eskulapa”. Od lat organizuje Ogólnopolski Plener Ceramiki Artystycznej dla Lekarzy i Lekarzy Dentystów w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Jest laureatem konkursów fotograficznych i uczestnikiem wielu wystaw malarstwa w Polsce. Zajmuje się malarstwem w różnych technikach, rzeźbą, ceramiką, szczególnie ulubioną starą techniką japońską raku. Nieobce są dla niego techniki graficzne, stworzył własną, którą nazwał „turingrafią”.

Interesuje się także historią sztuki i psychologią. Bierze czynny udział w pracach Komisji Kultury Naczelnej Izby Lekarskiej oraz Komisji Kultury Śląskiej Izby Lekarskiej. Od początku powstania Ośrodka Dokumentacji Historycznej Śląskiej Izby Lekarskiej, aktywnie uczestniczy w działalności na forum historii medycyny.

Dr Antoni Dwornik

Urodzony w Tarnowie, ukończył Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w klasie fortepianu i organów, dodatkowo uczył się także gry na akordeonie klawiszowym. Studiował na Wydziale Lekarskim Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. W trakcie studiów miał okazję występować w Teatrze Tarnowskim, śpiewał także w Scholii Akademickiej Franciszkańskiego Ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego. Po studiach rozpoczął współpracę z Komisją Kultury Śląskiej Izby Lekarskiej, wielokrotnie występował z Chórem Cames. Jest lekarzem w trakcie specjalizacji z pediatrii.

Wstęp wolny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button