Silesia Flesz najnowsze informacjeśrodowisko

Lepsza jakość wody w Dąbrowie Górniczej

To inwestycja za kilkanaście milionów złotych

Poprawi się jakość wody w Błędowie, Łęce, Okradzionowie i Rudach – dzielnicach Dąbrowy Górniczej. To Dzięki inwestycji Dąbrowskich Wodociągów. Prace rozpoczną się jesienią tego roku.

 

Pierwiastki na wyższym poziomie

Do tej pory mieszkańcy czterech dzielnic Dąbrowy Górniczej zaopatrywani byli w wodę ze Stacji Uzdatniania Wody Łazy należącej do Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów. Niestety, w związku z zaprzestaniem odwadniania dawnych wyrobisk Kopalni „Pomorzany”, w ostatnim czasie znacząco podniosło się zwierciadło wód podziemnych w tym rejonie, co wpłynęło na podwyższenie poziomu manganu i żelaza w wodzie, a tym samym jej mętność i barwę.

– Monitorujemy sytuację i wspólnie z Górnośląskim Przedsiębiorstwem Wodociągów, od którego kupujemy wodę niezbędną do zaopatrzenia mieszkańców tej części miasta, próbowaliśmy znaleźć rozwiązanie, m.in. były podejmowane próby zmiany sposobu uzdatniania wody, które początkowo przynosiły efekty, jednak w związku ze skalą zjawiska podnoszenia się poziomu wód podziemnych te przestały być skuteczne – mówi Marta Sroczyk, dyrektor ds. technicznych Dąbrowskich Wodociągów.

Mętna woda

Dyrektor Sroczyk podkreśla, że choć woda spełnia wszystkie parametry sanitarne i jest dopuszczona do użytku przez Sanepid, jej barwa może zniechęcać mieszkańców do korzystania z niej. Stąd decyzja o budowie zupełnie nowego wodociągu.

– Obecnie jesteśmy na etapie wyłaniania wykonawcy inwestycji, któremu zlecona zostanie budowa dwóch odcinków wodociągu. Łącznie to 5 km nowej instalacji, która zaopatrzy mieszkańców Błędowa, Łęki, Okradzionowa i Rud w wodę z zupełnie innego ujęcia niż dotychczas – informuje dyrektor ds. technicznych.

Niepokoi Cię kolor wody? Zgłoś to

Rozstrzygnięcie przetargu planowane jest na połowę września, a wykonawca wybrany w postępowaniu będzie miał 12 miesięcy na realizację inwestycji.

Do czasu uruchomienia nowej instalacji Dąbrowskie Wodociągi zwiększyły częstotliwość badań wody w rurociągach w tym rejonie, a także na bieżąco wykonywane są płukania, dezynfekcja oraz czyszczenie hydropneumatyczne sieci wodociągowej.

Pogorszenie jakości wody mieszkańcy mogą zgłaszać do Centrum Dyspozytorskiego Dąbrowskich Wodociągów pod całodobowym numerem telefonu 994.

– Każde ze zgłoszeń poddawane jest kontroli oraz analizie. W sytuacji potwierdzenia zasadności zgłoszenia wdrażane są działania naprawcze, m.in. przepłukanie przyłącza. Jeśli te działania nie przyniosą efektów, mieszkańcy mogą liczyć na bonifikaty do faktur za zużycie wody, a każdy tego typu przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie – podsumowuje dyrektor Marta Sroczyk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button