KrajWiadomość dnia

Los kopalń przesądzony. Umowa społeczna podpisana, górnictwo do likwidacji. Jaki będzie Nowy Śląsk?

Podpisy, które piszą nową historię nie tylko dla Śląska, ale również całej Polski. Przed podpisaniem umowy społecznej w sprawie górnictwa nie obyło się bez nerwów, bo strona rządowa była mocno spóźniona Jednak, kiedy już wicepremier dojechał do Katowic, to padły odważne deklaracje.

 

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

(…)że Śląsk musi być dalej ważnym na mapie Polski i na mapie polskiej gospodarki regionem – mówi w Katowicach wicepremier Jacek Sasin.

Powiązane artykuły

 

Przed podpisaniem umowy przedstawiciele rządu podziękowali związkowcom. Podpisy złożone, ale to dopiero początek długiego procesu.

-Wygaszania polskiego górnictwa węgla kamiennego, węgla energetycznego. Co zostało wymuszone przez politykę klimatyczną unii europejskiej, politykę zielonego ładu i idące za tym zmiany w energetyce. To umowa, która gwarantuje, że ten proces będzie uporządkowany i zagwarantuje bezpieczeństwo górników i ich rodzin – mówi Jacek Sasin, wicepremier.

Śląsk musi być dalej ważnym na mapie Polski i na mapie polskiej gospodarki regionem - mówi w Katowicach wicepremier Jacek Sasin.
Śląsk musi być dalej ważnym na mapie Polski i na mapie polskiej gospodarki regionem – mówi w Katowicach wicepremier Jacek Sasin.

To wygaszanie ma mieć swój finał w 2049 roku. Zakłada pomoc publiczną dla górnictwa w ciągu tych prawie 30 lat i przede wszystkim wsparcie dla górników oraz transformacji regionu. Te wszystkie zapisy będą wymagały jeszcze zgody Komisji Europejskiej. Stawka to m.in. urlopy przedemerytalne dla tych, którzy nie przejdą do czynnych zakładów i jednorazowe odprawy w wysokości 120 tys. złotych.

-Z niepokojem czekamy na to, jak do tego porozumienia ustosunkuje się Unia Europejska. Podkreślałem to już i jeszcze raz podkreślę, Unia to partnerstwo krajów i narodów. Myślę, że nikomu nie przyjdzie do głowy niezaakceptowań głównej treści tej umowy, ponieważ jej nieakceptowanie wiąże się z tym, że skazalibyśmy nie tylko górników, ale dużą część społeczności śląska na biedę i ubóstwo – mówi Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”.

Los kopalń przesądzony. Umowa społeczna podpisana, górnictwo do likwidacji. Jaki będzie Nowy Śląsk?
Los kopalń przesądzony. Umowa społeczna podpisana, górnictwo do likwidacji. Jaki będzie Nowy Śląsk?

Rząd deklaruje, że podobnie będą wyglądały prace nad transformacją kolejnych sektorów skupiających tysiące pracowników.

-Tak, aby analogiczne porozumienie udało się zawrzeć i dla sektora energetyki, i dla sektora górnictwa węgla brunatnego. To mogę dzisiaj zadeklarować, że także w tych obszarach chcemy ten proces prowadzić i zawsze jesteśmy gotowi, żeby uruchomić pomoc publiczną. Aby ta transformacja była sprawiedliwa, musi być uzgodniona społecznie – mówi Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych.

 

Ten uścisk dłoni kończy długie negocjacje w sprawie przyszłości górnictwa i górników. Jednak to dopiero początek drogi dla całego regionu i tysięcy mieszkańców.

 

autor: Łukasz Kądziołka

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Cztery osoby ranne, dwie w ciężkim stanie po ataku nożownika w Bytomiu [NOWE FAKTY

Mandat za słuchawki i rozmowę przez telefon na przejściu dla pieszych! Już za kilka dni zmiany w prawie

28 maja otwierają się restauracje, na weselach i komuniach do 50 osób. Kolejny etap luzowania obostrzeń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button