Lubicie abstrakcje? Wernisaż wystawy malarstwa Bartosza Hadrysia w Muzeum Miejskim w Tychach
W zrewitalizowanym i zaadaptowanym do nowych warunków pomieszczeniu przy placu Wolności 3, w bardzo bliskim sąsiedztwie Muzeum, Stowarzyszenie Śląskie Zakłady Sztuki tworzy nową przestrzeń dla tyskiej kultury.
Uroczyste otwarcie najmłodszego miejsca dla działań kulturalnych w mieście w całości wypełni ostatnią część XII Tyska Noc Muzealna.
A pierwszym wydarzeniem zainicjowanym tutaj będzie wernisaż wystawy malarstwa tyskiego artysty Bartosz Hadrys.
Bartosz uprawia malarstwo i rysunek. Przy tworzeniu abstrakcyjnych form w swoich autorskich pracach wykorzystuje technikę olejną, dającą duże możliwości operowania światłem i kolorem. Nigdy nie tytułuje obrazów, aby nie ograniczać wyobraźni potencjalnego odbiorcy. Uczestniczył w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jest laureatem nagród i wyróżnień w konkursach z dziedziny malarstwa i rysunku. Jego prace znajdują się w prywatnych zbiorach w Polsce, Niemczech i Szwajcarii, są także stale prezentowane na wystawach krajowych.
Wernisaż odbędzie się 18 maja o godz. 21.15
Szczegółowy program XII Tyskiej Nocy Muzealnej znajdziecie pod tym linkiem: http://muzeum.tychy.pl/wydarzenie/xii-tyska-noc-muzealna/
Więcej informacji o artyście: https://bartoszhadrys.wixsite.com/bartoszhadrys
A po wernisażu…o godz. 22:00 koncert „Muzeum Kaczmarskiego”
“Muzeum Kaczmarskiego” to program tyskiego Teatru HoM, powstały z okazji 10. rocznicy śmierci Jacka Kaczmarskiego, niezwykłego artysty, poety i prozaika, bardzo wnikliwego obserwatora tak całych procesów historycznych jak zanurzonych w nich jednostek.
Na aktorów Teatru HoM, dojrzewających w latach 90., wywarł szczególny wpływ, bo na twórczość Kaczmarskiego patrzyli nie przez spłaszczającą soczewkę walczącego z ustrojem Barda Solidarności ale postrzegali go jako bezwzględnego humanistę, poetę egzystencjalnego, krytycznie komentującego wszystkie zjawiska i procesy społeczne bez obierania strony, zawsze z pozycji outsidera. Chociaż tylko jeden album Tria Piosenkariat, którego Jacek Kaczmarski był liderem, nosi tytuł “Muzeum”, to tak naprawdę niemal w każdym programie poetyckim tak zespołu jak i solowym, znajdowały się utwory inspirowane malarstwem. Teatr HoM uczcił 15. rocznicę śmierci artysty przygotowując nową odsłonę programu “Muzeum Kaczmarskiego” w odświeżonej aranżacji z powiększonym instrumentarium.
Wykonawcy:
Michał Lipiński – aranżacja, elektronika , instrumenty klawiszowe
Michał Sosna – saksofon
Michał Majocha – gitara basowa
Janusz Niedbał – wokal
Jakub Kabus – wokal, lira korbowa
źr. Muzeum Miejskie w Tychach