REKLAMA
Kategorie

Majówka z koronawirusem? Tak, w trasę rusza 35 wymazobusów!

To nie będzie majówka pełna relaksu dla służb walczących z koronawirusem na Śląsku. COVID-19 bowiem wolnego nie bierze. Wolnego nie będą mieli lekarze, pielęgniarki, służby sanitarne, policja czy pomagające w działaniach zastępy straży pożarnej i Wojska Obrony Terytorialnej.

 

 

Ruszcie tropem zbrodni w TVS!

-Ponad 35 wymazobusów pobiera próbki do badań genetycznych w naszym województwie. Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek zawnioskował o kolejne 10 takich pojazdów do Ministerstwa Obrony Narodowej. – Już pięć ambulansów uruchomiliśmy – raportował podczas wideokonferencji płk Tomasz Białas, dowódca 13. Śląskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.

Powiązane artykuły

Wojewoda Wieczorek odbył wideonaradę z szefami służb mundurowych, którzy raportowali sytuację w poszczególnych jednostkach, biorąc pod uwagę zbliżający się weekend majowy. Jak zapewniał komendant wojewódzki policji Krzysztof Justyński, funkcjonariusze nadal ściśle kontrolują osoby będące w kwarantannie, a te, które łamią związane z nią przepisy, są karane. Od momentu wejścia w życie przepisów regulujących kwestie kwarantanny do powiatowych sanepidów wpłynęło z Policji ponad 1900 notatek dokumentujących naruszenia prawa. Inspektorzy sanitarni wnikliwie badają każde takie zgłoszenie i po analizie decydują o nałożeniu kary – do tej pory zdecydowali się na wydanie 236 decyzji administracyjnych w tym zakresie na łączną kwotę blisko 1,2 mln zł. – Decyzje te dotyczą bardzo jaskrawych przypadków łamania prawa: ktoś poszedł do sklepu, będąc w kwarantannie, spotykał się ze znajomymi czy też zdarzało się, iż jeździł taksówką po mieście – wyjaśnia Urszula Mendera-Bożek, wojewódzka inspektor sanitarna.

Podczas wideokonferencji omawiano także temat wymazobusów. Ponad 35 specjalnych karetek pobiera próbki do badań genetycznych w naszym województwie. Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek zawnioskował o kolejne 10 takich pojazdów do Ministerstwa Obrony Narodowej. – Już pięć ambulansów uruchomiliśmy. Na ich pokładzie znajdują się wyszkolone i wykwalifikowane ekipy do pobierania materiału biologicznego – raportował dziś podczas wideokonferencji płk Tomasz Białas, dowódca 13. Śląskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. W przyszłym tygodniu uruchomione będą kolejne specjalistyczne ambulansy wojskowe, które w pierwszej kolejności przeznaczone będą do pobierania wymazów w domach pomocy społecznej. WOT od początku epidemii aktywnie bierze udział w zabezpieczaniu mieszkańców województwa: na granicy, dowożąc żywność do szpitali, w transporcie kadry czy nawet w dekontaminacji domów pomocy społecznej, w których pojawiło się ognisko zakażenia.

– W przyszłym tygodniu łącznie na drogi naszego województwa wyjedzie ponad 40 wymazobusów, aby pobierać próbki do badań na obecność koronawirusa zapowiada wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. 31 to ambulanse uruchomione wspólnie przez powiaty: kłobucki, częstochowski, lubliniecki, myszkowski, będziński, zawierciański, tarnogórski, gliwicki, rybnicki, raciborski, wodzisławski, bieruńsko-lędziński, mikołowski, pszczyński, bielski, żywiecki i cieszyński oraz miasta: Częstochowa, Dąbrowa-Górnicza, Ruda Śląska, Chorzów, Świętochłowice, Bytom, Radzionków, Piekary Śląskie, Jaworzno, Sosnowiec, Katowice, Mysłowice, Siemianowice Śląskie, Gliwice, Zabrze, Rybnik, Żory, Jastrzębie-Zdrój, Tychy i Bielsko-Biała.

Wzrasta także liczba badań pobranych próbek – w minionej dobie przebadano materiał od 1500 osób. Aby zwiększyć wydajność badań, uruchamiane będą kolejne, po czterech obecnie funkcjonujących, laboratoria – a chodzi o Rybnik i Zawiercie. Funkcjonujące tam szpitale przymierzają się do badań pod kątem Covid-19 od przyszłego tygodnia.

Od jutra zacznie z kolei działać kolejny szpital jednoimienny w województwie śląskim. Chodzi o szpital miejski w Gliwicach, gdzie także trafiać będą pacjenci zakażeni Covid-19. Przekształcenie placówki było możliwe dzięki zaangażowaniu władz miasta, które szybko i sprawnie przystosowały szpital do tymczasowej funkcji.

Jak zapewniał podczas wideokonferencji komendant oddziału śląskiej straży granicznej płk Adam Jopek, kontrole na granicy czeskiej odbywają się systematycznie, a funkcjonariusze czuwają, by osoby nie przekraczały nielegalnie miejsc granicznych. Tutaj przypomnieć bowiem trzeba, iż każdy, kto przekracza granicę, jest obejmowany kwarantanną, a kontrole graniczne zostały przedłużone do 13 maja. Warto dodać, że obecnie przygotowywane jest rozporządzenie, które zwolni pracowników transgranicznych z obowiązku poddania się 14-dniowej kwarantannie po przekroczeniu granicy. Zmiany w tym zakresie powinny zacząć obowiązywać od poniedziałku 4 maja.

Niemało pracy ma także Inspekcja Transportu Drogowego, która nie tylko wspiera działania pograniczników, ale i prowadzi systematyczne kontrole. – Ruch na drogach zauważalnie się zwiększył w ostatnich dniach. Sprawdzamy więc coraz więcej pojazdów – podkreśla Anna Sokołowska-Olesik, śląski wojewódzki inspektor transportu drogowego.

 

źródło: Śląski Urząd Wojewódzki

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Od 6 maja otwarcie żłobków i przedszkoli. Co z dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym?

Posyłanie dziecka do przedszkola to nie jest obowiązek [WYTYCZNE GIS, MZ i MEN]

Wyciekł pakiet wyborczy. Poczta Polska zawiadomiła ABW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button