Mało kto dzisiaj o nich pamięta. Niecodzienna wystawa o bytomskich żydach w Muzeum Górnośląskim
Jak w wielu śląskich i zagłębiowskich miastach, również w Bytomiu kilkadziesiąt lat temu Żydzi odgrywali ważną rolę. M.in. o tym opowiada wystawa „Ślad pokoleń. Żydowskie dziedzictwo kulturowe w Polsce”, którą od piątku będzie można oglądać w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.
Na jesienne wieczory najlepszy kryminał!!! Serial COLUMBO w TVS!
Pomysł na stworzenie wystawy narodził się w 2017 roku, kiedy likwidowano Żydowski Dom Modlitwy. Większość obiektów tworzących nową ekspozycję pochodzi właśnie z tamtego miejsca. Na wystawie pokazane zostaną między innymi: pulpit kantora oraz przedmioty obrzędowe takie jak lampki, tality czy pieczątki.
– Mamy historię i przedwojenną i historię drugiej wojny światowej, czyli tą najbardziej dramatyczną związaną z zagładą, holocaustem, ale również i historię żydów w Bytomiu czyli ta powojenną. Czyli ci Żydzi, którzy musieli opuścić to miejsce, zmarli, zginęli w czasie II wojny światowej, ale również społeczność, która buduje miasto po II wojnie światowej i trwa do dziś, bo historia Żydów w Bytomiu to nie koniec – mówi dr Joanna Lusek, koordynator wystawy Muzeum Górnośląskie w Bytomiu.
Historia gminy żydowskiej i osiedlania się Żydów w Bytomiu sięga XIV wieku. Wystawę uzupełniać będzie film dokumentalny, w którym pojawią się eksponaty, których z różnych przyczyn nie można zaprezentować na wystawie.
autorka: Monika Taranczewska
Śmierć ciężarnej 30-latki w Pszczynie. Szef resortu zdrowia zlecił kontrolę w szpitalu
Armagedon na drogach w Katowicach! Wszystko przez remont wiaduktu na DK86
Katowice: Podejrzana substancja w stawie. Martwych ryb przybywa