Masowy pochówek w Rudzie Śląskiej. Te osoby oddały ciała nauce
100 donatorów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach zostanie pochowanych w Parku Pamięci w Rudzie Śląskiej. Wszystkie żegnane osoby ofiarowały swoje ciała na cele naukowe.
W czwartek, 9 listopada o godzinie 11.00 w Parku Pamięci w Rudzie Śląskiej przy ul. Krańcowej 5 odbędzie się uroczyste pożegnanie Donatorów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Poprzedni uroczysty pochówek odbył się 20 listopada 2021 roku w tym samym miejscu, pochowano wtedy aż 124 donatorów.
– Uroczystość akademickiego pochówku planowo odbywa się pod koniec roku akademickiego, kiedy studenci kończą zajęcia sekcyjne z anatomii i przygotowują się do egzaminu. Studenci przygotowują wieńce, znicze, przemówienia i stają przy urnach ciał. Stają razem z ich rodzinami i zderzają się z prawdą, która szokowała ich na początku. Oto Człowiek! Dla ciebie był on najdoskonalszym atlasem anatomii a dla kogoś innego mężem, ojcem, przyjacielem. Swoisty powrót do początku, a jednak nabyta wiedza pozostaje. Najważniejsze jest jednak to, że student ma poczucie, że to nie preparat, lecz Człowiek, który podarował mu, wierząc w jego zdolności i przyszłą lekarską rzetelność to, co mógł podarować w imię życia innych ludzi. Tej prawdy nawet najczęstsze wizyty w prosektorium już nie wyrwą mu z serca. – czytamy na stronie ŚUM.
Program Donacji i Memoriał o. Bocheńskiego powstał w 2003 roku i jest pierwszym w Polsce projektem, który pozyskuje świadomych Donatorów. Osoby, które zdecydują, że po śmierci ich ciała będą służyć studentom do badań i nauki anatomii, mogą składać deklaracje notarialne zaświadczające o podjętej przez nich decyzji.
Akademie Medyczne ciągle borykają się z problemem pozyskiwania ciał do celów dydaktycznych i szkoleniowych.
– W Polsce Akademie Medyczne borykają się z problemem pozyskiwania ciał do celów dydaktycznych i szkoleniowych. Śląski Uniwersytet Medyczny uczy studentów i lekarzy na zwłokach. Ciało człowieka jest najwspanialszym i niezastąpionym atlasem i niemożliwością jest, by wykształcić dobrego lekarza bez bezpośredniego, namacalnego kontaktu z prawdziwym ciałem człowieka. – czytamy na stronie ŚUM.