Artykuł PartnerskiArtykuł SponsorowanyBiznesKulinariaSilesia Flesz najnowsze informacje

Meble ze stali nierdzewnej czy z drewna – co wybrać dla gastronomii?

Tworzenie profesjonalnej kuchni od podstaw może być wyzwaniem, zarówno aranżacyjnym, jak i finansowym. Właścicielom lokali gastronomicznych zależy więc na tym, by inwestować środki rozsądnie i tak, by zapewniły efektywną pracę w przyszłości. Na jakie zatem meble kuchenne się zdecydować – ze stali nierdzewnej, czy z drewna, by jak najlepiej sprawdziły się w codziennej eksploatacji?

 

Meble w gastronomii – wyposażenie do zadań prawie specjalnych

Umeblowanie kuchenne wykorzystywane w obiektach gastronomicznych jest użytkowane znacznie intensywniej, niż domowe szafki, regały i blaty. Każdego dnia znosi ogromne obciążenia, różnice temperatur, kontakt z ostrymi przedmiotami i mnóstwem produktów spożywczych. 

Biorąc pod uwagę konieczność dezynfekcji powierzchni kuchennych w gastronomii, meble muszą także znosić regularny kontakt z substancjami chemicznymi o często silnym działaniu odkażającym. Wszystkie czynniki oddziaływujące na meble w Twojej profesjonalnej kuchni stanowią spore zagrożenie dla powierzchni blatów i ogólnej konstrukcji umeblowania. Z jakiego surowca powinno być wykonane wyposażenie, by zachowało trwałość?

Meble kuchenne ze stali nierdzewnej – jakość i trwałość

Meble i wyposażenie gastronomiczne ze stali nierdzewnej jest obecnie uznawane za pewnego rodzaju standard w każdej profesjonalnej kuchni. Jakie zalety mają meble kuchenne tego rodzaju?

Stal nierdzewna jest materiałem niezwykle odpornym na działanie tak wysokich, jak i niskich temperatur. Bez obaw na blacie wykonanym z tego surowca można postawić nawet bardzo rozgrzane naczynia czy też głęboko mrożone składniki spożywcze. Równie odporna stal nierdzewna pozostaje na wszelkiego typu uszkodzenia mechaniczne – w tym zarysowania wykonane ostrymi nożami czy też uderzenia, na przykład tasakiem.

Niewątpliwie konstrukcje wykonane ze stali nierdzewnej są przystosowane do sporego obciążenia. Nawet po całkowitym zapełnieniu półek regału gastronomicznego nie należy obawiać się ich naderwania czy odkształcenia. Stal tego gatunku pozostaje również odporna na działanie wody – zgodnie ze swoją nazwą nie rdzewieje, co jest cechą wyjątkowo pożądaną w pomieszczeniach, w których para wodna unosi się niemal bez przerwy.

Powierzchnie ze stali nierdzewnej nie chłoną zapachów oraz substancji (jak może to robić drewno), do tego pozostają bardzo odporne na szorowanie i odkażanie – także bardzo silnymi preparatami. Dlatego też stal nierdzewna wykorzystywana jest nie tylko w produkcji mebli, ale także urządzeń, takich jak np. miksery czy urządzenia chłodnicze (https://horecapolska.pl/urzadzenia-chlodnicze).

 Profesjonalne i niezawodne meble (i nie tylko!)  ze stali nierdzewnej znajdziesz tutaj.

Drewniane meble dla gastronomii – czy warto?

Meble kuchenne dla gastronomii mogą być wykonane z drewna. Zaletą takiego wyposażenia będzie z pewnością estetyka – drewniane blaty wykonane z grubo ciosanego surowca świetnie prezentują się na przykład w półotwartych kuchniach. Goście lokalu mogą wówczas spoglądać na pracę kucharzy, a drewniane meble stanowią elegancką oprawę całego pomieszczenia.

Należy mieć jednak na uwadze fakt, że drewno jest materiałem niezbyt odpornym na działanie czynników, o których wspomnieliśmy powyżej. Nawet dobrej jakości lakiery i impregnaty nie uchronią powierzchni z drewna przed zarysowaniem – a z każdym nowym uszkodzeniem tego rodzaju dochodzi do osłabienia struktury materiału. W przypadku znacznego obciążenia powierzchni półek (przez chociażby naczynia, garnki czy pojemniki z gotowymi potrawami) drewniane konstrukcje mogą ulec głębokim zniszczeniom.

Drewno nie jest do tego zbyt odporne na działanie skrajnych temperatur. Kontakt z bardzo zimnymi lub gorącymi powierzchniami może doprowadzić do odkształceń. Nie można ponadto zapominać o utrudnionym czyszczeniu mebli drewnianych – nie można używać w ich przypadku środków dezynfekcyjnych o silnym działaniu. 

W rankingu tym wygrywa więc stal nierdzewna, którą oferuje Ci Horeca Polska.

źródło: artykuł partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button