reklama
Styl życiaZdrowie

Męczący kac? Poznaj sposoby na zatrucie alkoholowe

Kac, czyli zatrucie alkoholowe, to nierzadko przykra konsekwencja dnia po dobrej, zakrapianej zabawie. Jak sobie z nim poradzić, a nawet mu zapobiec?

 

  • Kac wynika głównie z obniżenia poziomu glukozy we krwi
  • Złe samopoczucie po zakrapianej imprezie jest w dużej mierze spowodowane odwodnieniem
  • Uzupełnij elektrolity, które utraciłeś wraz z nadmierną utratą wody

 

Kac – czym jest i skąd się bierze?

Skutek uboczny spożycia nadmiernej ilości alkoholu, znany potocznie jako „kac”, to nic innego, jak zatrucie alkoholowe. Jego najczęstszymi objawami są: ból głowy, pragnienie, światłowstręt, biegunka, nudności, wymioty, dreszcze i ogólne osłabienie.

Kac wynika głównie z obniżenia poziomu glukozy we krwi (hipoglikemia), odwodnienia organizmu, a także z niedoboru wypłukanych minerałów (m.in. magnezu czy potasu).

Przed imprezą

Jeśli wiesz, że impreza będzie suto zakrapiana, możesz przygotować się, spełniając poniższe warunki:

  • Pij dużo wody – złe samopoczucie po zakrapianej imprezie jest w dużej mierze spowodowane odwodnieniem. Prócz wody sprawdzą się też izotoniki (najlepiej naturalne), soki owocowe czy soki z kiszonek (bogate w witaminę C).
  • Najedz się i zadbaj o wysoki poziom glukozy we krwi przez. Najlepiej zjeść coś w miarę tłustego, przez co alkohol będzie się wolniej wchłaniał i nie upijesz się tak szybko.
  • Wypocznij – kac najszybciej atakuje zmęczony organizm, dlatego przed Sylwestrem, weselem czy inną dużą imprezą wyśpij się porządnie.

W trakcie imprezy

Chcesz uniknąć kaca? Pij rozsądne ilości alkoholu. To najprostsze i najbardziej oczywiste posunięcie. Jeśli nie uda ci się go wykonać, pamiętaj o poniższych radach:

  • Pij dużo wody – najlepiej zrezygnuj ze słodkich, gazowanych napojów na rzecz własnoręcznie wyciskanych soków owocowych lub niegazowanej wody mineralnej. Unikniesz odwodnienia i dostarczysz sobie fruktozy, która ułatwia rozkład alkoholu.
  • Rób przerwy – pomiędzy kolejnymi porcjami alkoholu rób min. 20-minutowe przerwy, dzięki czemu unikniesz zbytniego obciążenia wątroby.
  • Jedz – nie pij na pusty żołądek! Staraj się w trakcie zabawy coś przekąsić.

Pamiętaj też, by przed pójściem spać wypić min. dwie duże szklanki wody, najlepiej z odrobiną soli i sokiem z cytryny!

Obudził nas kac- jak przeżyć dzień „po”?

Stało się – budzisz się po wspaniałej zabawie, a twoja głowa pęka. Trzeba zaleczyć kaca, co zrobić?

  • Nawodnij się – twój organizm jest bardzo odwodniony. Najlepsza będzie woda o wysokiej zawartości minerałów, szklanka soku owocowego lub pomidorowego (ze względu na zawarty w pomidorach potas, który reguluje funkcjonowanie układu nerwowego).
  • Uzupełnij elektrolity, które utraciłeś wraz z nadmierną utratą wody (m.in. sód, potas, chlorki). Możesz to zrobić dzięki specjalnym środkom na kaca dostępnym w aptece w formie saszetek z proszkiem lub musujących tabletek do rozpuszczenia w wodzie.
  • Zjedz owoce – fruktoza (cukier owocowy) przyspiesza metabolizowanie alkoholu. Jeśli twój żołądek odmawia posłuszeństwa, sprawdzą się owocowe koktajle, będące bombą witaminową.
  • Poruszaj się – krótki spacer na świeżym powietrzu może pomóc w pozbyciu się otępienia i złego samopoczucia. Dotlenisz organizm i pozbędziesz się toksyn z organizmu. Nie przesadzaj jednak, ciężki trening na siłowni czy inna bardzo wysoka aktywność może pogorszyć twój stan.
  • Wyśpij się – prawdopodobnie na to będziesz miał największą ochotę. Sen to najlepszy sposób na regenerację organizmu.

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button