Silesia Flesz najnowsze informacjeStyl życiaZdrowie

Medycy z siemianowickiej oparzeniówki pobiegną po nowe życie. Bieg 14 maja w Wiśle

Już po raz 20. staruje Bieg po Nowe Życie – wyjątkowa sportowa impreza, promująca ideę dawstwa narządów. W zawodach po raz pierwszy weźmie udział reprezentacja Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich.

 

Bieg po Nowe Życie odbywa się od roku 2011. Impreza łączy aktywność fizyczną z działaniami prozdrowotnymi i edukacją w zakresie transplantacji i przeszczepów rodzinnych. Znani ludzie – aktorzy, muzycy, artyści sceny kabaretowej, sportowcy, dziennikarze – startują w sztafetach nordic walking razem z pacjentami po transplantacjach. Wspólnie pokazują ludziom zdrowym, że po przeszczepie można wrócić do normalnego życia i sprawności fizycznej. To najważniejszy cel, który wyznacza sobie Bieg po Nowe Życie. 

Dotychczas odbyło się 19 edycji zawodów. Wzięło w nich udział ponad 3400 osób, którzy startowali w składach 1014 sztafet i pokonali łącznie ponad 3 tys.

Kolejny Bieg po Nowe Życie już w najbliższą sobotę odbędzie się w Wiśle. Po raz pierwszy w zawodach wezmą udział przedstawiciele Centrum Leczenia Oparzeń. Wszystko dzięki rozszerzeniu formuły imprezy również na promowanie dawstwa tkanek. Siemianowicki szpital reprezentować będzie mieszana drużyna lekarsko-pielęgniarska.

Przedstawiciele CLO wezmą również udział w cyklu wywiadów pn. „Przy kawie o transplantologii”. W piątek od godz. 16.00 w studiu Biegu po Nowe Życie osobowości polskiej transplantologii, medycy i pacjenci będą rozmawiać o przyszłości i wyzwaniach transplantacji w Polsce. Transmisja dostępna będzie na biegowym kanale Facebook. 

– Cieszymy się, że nareszcie dołączymy do Biegu i tej inicjatywy, bo przecież przeszczepy skóry to procedura od dawna realizowana w naszym szpitalu – mówi dr Agnieszka Klama-Baryła, kierownik Banku Tkanek w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich.– Wykonywane w naszej placówce przeszczepy skóry ratują życie lub przywracają zdrowie pacjentom z ranami oparzeniowym, tak jak było w przypadku górników poszkodowanych w niedawnym wybuchu metanu. Przeszczepy skóry są również wykorzystywane w leczeniu ran przewlekłych czy np. ginekologii. 

Szczególnym, wciąż mało znanym rodzajem przeszczepu jest wykonywany w Centrum Leczenia Oparzeń przeszczep błony owodniowej, którą pozyskuje się od pacjentek oddziałów ginekologiczno-położniczych podczas porodu. – Błony popłodu wraz z łożyskiem są w większości szpitali klasyfikowane jako odpad medyczny, a mogą stać się doskonałym materiałem do ratowania życia i zdrowia osób oparzonych–  dodaje dr Agnieszka Klama-Baryła.

W 2001 roku w siemianowickie oparzeniówce przeprowadzono 326 procedur przeszczepu. W tej liczbie 162 to przeszczepy owodni, a 164  przeszczepy skóry alogenicznej, czyli od dawcy spokrewnionego lub niespokrewnionego.

20. edycja Biegu po Nowe Życie odbędzie się w sobotę, 14 maja w Wiśle. Start zawodów o godz. 15. Więcej informacji o imprezie: https://transplantologia.info/.

 

KOMORA HIPERBARYCZNA I BANK TKANEK W SZPITALU W SIEMIANOWICACH. WIDEO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button