Kategorie

Miasta na Śląsku zalewa beton i BETONOZA? O cień i chłód w upały coraz trudniej!

Upały od kilku dni dają się we znaki, a według synoptyków sytuacja jeszcze długo może się nie zmienić. Na ratunek przychodzi przyroda.

 

 

Detektyw wszech czasów powraca!!! COLUMBO od lipca w TVS!


– Jeśli nie muszę nic robić, to siedzę sobie w parku, czytam gazetkę – mówi Piotr, mieszkaniec Zabrza. -Przede wszystkim do cienia. Chowamy się gdzie jest zacienienie – mówi Danuta, mieszkanka Katowic.

Jednak o cień w centrach miast wcale nie jest tak łatwo. Przez lata mało kto myślał o sadzeniu drzew. Wręcz przeciwnie, obowiązywała moda na wybetonowane place, rynki i ulice. To na szczęście się zmienia. Nawet jeśli drzew jeszcze masowo nie przybywa, to przynajmniej nie ubywa.

Powiązane artykuły
Upały od kilku dni dają się we znaki, a według synoptyków sytuacja jeszcze długo może się nie zmienić. Na ratunek przychodzi przyroda.
Upały od kilku dni dają się we znaki, a według synoptyków sytuacja jeszcze długo może się nie zmienić. Na ratunek przychodzi przyroda.

-Jeśli mamy drzewa stare, spróchniałe to są one usuwane i na miejsce tych drzew są oczywiście nasadzone nowe drzewa – mówi Tomasz Sanecki, UM w Bytomiu.

Które jednak, żeby zastąpić te stare, potrzebują kilkudziesięciu lat. Dlatego władze kolejnych miast proponują sadzenie w miarę dużych drzew. Są wprawdzie droższe, ale szybciej będą cieszyć oko. Kilka miesięcy temu na rynku w Katowicach niewielkie surmie, które nie poradziły sobie pomiędzy granitowymi płytami, zostały wymienione na wiśnie i klony.

Zielona rewolucja szykuje się też na przylegającej do Rynku części ul. Warszawskiej.

– Mamy nadzieję, że te udogodnienia sprawią, że mieszkańcy będą z tych ciągów chętniej korzystali – mówi Michał Mendala, UM w Katowicach.

Bo dzisiaj na wielu ulicach można się poczuć jak na patelni. Naukowcy mówią, że mimo zmiany polityki co do wycinki drzew w miastach, to i tak w dalszym ciągu nie jest dobrze.

– Znajdujemy się w progu wielkich zmian klimatu, naukowcy mówią o kryzysie klimatycznym i z tego też powodu my bardzo potrzebujemy przyrody, przyrody dzikiej, wody mówi prof. Piotr Skubała, biolog UŚ w Katowicach.

I drzew, które ochronią nas, zwierzęta, ale także domy i samochody przed upałami. Przez najbliższych kilka dni temperatura w województwie śląskim może sięgnąć nawet 35 st C.

 

autor: Bartosz Bednarczuk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Antyszczepionkowa partyzantka walczy na murach Bytomia. Napisy „Stop segregacji sanitarnej” pojawiły się w kilku miejscach

Upalne dni, gorące noce, afrykańskie temperatury na Śląsku i ostrzeżenie przed upałami z IMGW!

PiS odzyskało większość w Sejmie. Jeden ze „zbuntowanych” posłów właśnie powrócił

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button