BiznesKategorieSilesia Flesz najnowsze informacje

Międzynarodowe Targi EXPO KATOWICE: przemysł spotkań

Międzynarodowe Targi EXPO KATOWICE rozpoczęły się w środę 4 września i potrwają 3 dni. Impreza, która narodziła się przed laty jako Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego Katowice), to największe w Europie i trzecie w świecie targi przemysłu ciężkiego. W 2024 r. odbywa się w Katowicach już ich dwudziesta, edycja. A przy okazji Targi EXPO obchodzą swój jubileusz czterdziestolecia.

Podczas Międzynarodowych Targów EXPO Katowice w Międzynarodowym Centrum Kongresowym wystawcy prezentują ofertę maszyn i urządzeń oraz technologii 4.0 stosowanych w przemyśle ciężkim. W tym w OZE (Odnawialne Źródła Energii), w budownictwie, a także w przemyśle okołogórniczym.

EXPO KATOWICE: rozwój i adaptacja

Iwona Gramatyka, prezes zarządu EXPO Katowice S.A., przed ceremonią otwarcia targów EXPO w środę 4 września 2024 przypomniała ich wieloletnią tradycję i ewolucję, jaką przeszły.

– Tak samo jak świat wokół nas nadal się rozwija, adaptujemy się do obecnych inwestorów – mówiła Iwona Gramatyka. 20. EXPO Katowice odbywają się pod hasłem „Przemysł spotkań”. W tej dewizie znajduje odbicie formuła targów, sprzyjająca nawiązywaniu dialogu i biznesowych relacji.

Prezes Iwona Gramatyka podkreśliła, że w 2024 r. wraz z targom Międzynarodowymi Targami Expo Katowice odbywają się Międzynarodowe Targi EcoDom EXPO Katowice oraz cztery konferencje tematyczne:

Powiązane artykuły
  • Gdzie przemysł spotyka przyszłość
  • Przemysł 5.0 – wyzwania transformacyjne sektora przemysłowego
  • Nowe horyzonty miast
  • Kobieta współczesna – przemiana i siła.

Ważnym wydarzeniem tegorocznych targów jest też forum polsko-indyjskie, którego współorganizatorami są Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Fundusz Górnośląski.

Indie a sprawa polska

Temat współpracy z Indiami obszernie omówiła posłanka Urszula Koszutska, nawiązując do kolejnego jubileuszu:

– Jestem tutaj nie tylko jako przedstawiciel parlamentu, ale również jako przedstawiciel parlamentarnego zespołu do spraw współpracy indyjsko-polskiej. Chciałam bardzo mocno podkreślić, że przypada 70 rocznica polsko-indyjskich stosunków dyplomatycznych.

Posłanka Koszutska przypomniała, że niedawno premierzy Polski i Indii podpisali porozumienie strategiczne na lata 2024-2028, wyznaczające główne priorytety współpracy obydwu krajów. Polska i Indie chcą zintensyfikować wspólne działania w zakresie bezpieczeństwa i przeciwdziałania terroryzmowi. – Niewątpliwie bardzo ważne są priorytety związane z gospodarką, z przemysłem gospodarczym, ale także relacje społeczne – mówiła. – Premierzy Polski i Indii podkreślali bardzo mocno, że ważna jest gospodarka i ważny jest przemysł węglowy. Pamiętajmy, że Indie posiadają znaczące pokłady węgla kamiennego i są krajem, w którym przemysł ten rozwija się najszybciej. Obecnie Indie są też najszybciej wznoszącą się ekonomią na świecie.

– Natomiast my, oprócz ogromnego doświadczenia w przemyśle węglowym, posiadamy również doskonałą technologię. Jeśli połączymy te dwa obszary, to na pewno odniesiemy wspólny sukces.
Warto również podkreślić, że Indie posiadają doskonałą myśl technologiczną w zakresie IT, a także sztucznej inteligencji. Myślę, że to też jest obszar sprzyjający wzajemnej współpracy – dodała posłanka.

Przemysł spotkań

Na otwarciu targów EXPO obecny był również wojewoda śląski Marek Wójcik. – Witam państwa bardzo serdecznie w regionie, który od pierwszej rewolucji przemysłowej uczestniczy w przemianach technologicznych – mówił. – Dziś przed nami stoi ogromne wyzwanie związane z transformacją. Ale jestem przekonany, że jesteśmy na tą transformację gotowi. Mamy wysoką kulturę pracy, rozwinięty rynek pracy, przemysł, technologie i naukę, która wspiera nas wszystkich. Dziś stoimy u swojego progu przemysłu 5.0. To państwo będziecie nadawali temu pojęcie prawdziwe znaczenie. Chcemy, żeby ten przemysł był bliżej człowieka, bliżej środowiska. Zorientowany na to, czego środowisko i ludzie potrzebują. Chciałbym podkreślić, że dzisiejsze targi wywodzą się z targów górniczych, które były poświęcone jednej gałęzi przemysłu. Dziś to spektrum jest bardzo bogate. Ta zmiana znaczenia targów również dobrze pokazuje zmianę znaczenia naszego regionu. Już nie mówimy tylko o górnictwie, ale także o bardzo zaawansowanym przemyśle.

– Spotkanie ponad 200 przedsiębiorców z 17 krajów świadczy o tym, jak ważne dziś są Katowice, jak ważne jest województwo śląskie – mówił wicemarszałek województwa Bartłomiej Sabat. W podobnym tonie przemawiał na otwarciu prezydent Katowic Marcin Krupa: – Katowice stały się bardzo nowoczesnym i bardzo istotnym miastem na mapie naszego kraju. A i Europy. Sprawiły to nie tylko tradycja przemysłowa czy wydobywcza. Ale również to, co się narodziło całkiem niedawno, mniej więcej 20 lat temu. To nowa gałąź przemysłu, którą nazwaliśmy właśnie przemysłem spotkań.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button