Mieszkańcy Bytomia chcą zadbać o kolej wąskotorową WIDEO
Mała kolej też wymaga dużych inwestycji. Żeby mieszkańcy mogli cieszyć się przejażdżkami koleją wąskotorową, trzeba o nią dbać. W Bytomiu niebawem rozpocznie się modernizacja kolejnego około półkilometrowego odcinka w Suchej Górze. Będzie to możliwe dzięki mieszkańcom, którzy wybrali ten projekt w ubiegłorocznej edycji Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego.
– Kolej wąskotorowa to jest jedyny obiekt w Bytomiu, który obecnie znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego. Co roku podczas Industriady obserwujemy gigantyczne rzesze osób, które przybywają do Bytomia po to, żeby przejechać się koleją wąskotorową. Na pewno na atrakcyjność kolei ma również wpływ, że mamy nowy parowóz „Ryś”, który kursuje regularnie i którym mogą podróżować zarówno bytomianie, jak i turyści. Staramy się dbać o to, żeby ten tabor unowocześniać – mówi Małgorzata Węgiel-Wnuk, Urząd Miejski w Bytomiu.
Jednak nie tylko tabor jest istotny. Ważne jest także to, po czym te składy przejeżdżają. Infrastruktura jest już przestarzała, ma około 50 lat. Remont za prawie pół miliona złotych będzie polegał między innymi na wymianie tłucznia, podkładów i torów. Wykona go samo Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych.
– Przede wszystkim jest to robota na kilkadziesiąt lat. To rozwiązuje problemy występujące w tym miejscu. Przypuszczam, że to nasi następcy będą się martwili o kolejny remont toru – mówi Paweł Niemczuk, Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych.
Jednak stowarzyszenie nie zwalnia tempa i znowu stara o się wygraną w trwającym Budżecie Obywatelskim. Kolejarze działają dla mieszkańców, a teraz oni mogą im pomóc.
– Satysfakcja odwiedzających nas ludzi jest paliwem, które napędza nas do działania. Przecież my nie zajmujemy się koleją dla siebie, tylko dla społeczeństwa lokalnego. Celem i sensem istnienia kolei jest służenie ludności. Kiedyś służyła, przewożąc węgiel, rudy metali, kamień – cokolwiek było potrzebne. Dzisiaj służy, zapewniając możliwość fajnego spędzenia czasu i nauczenia sięczegoś ciekawego – mówi Paweł Niemczuk, Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych.
W tegorocznej edycji Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego stara się o pieniądze na 5 tys. darmowych przejazdów dla uczniów bytomskich szkół i na remont kolejnego odcinka toru w Dąbrowie Miejskiej. Głosować można jeszcze tylko przez 2 dni, do 7 października.
ZOBACZ MATERIAŁ SILESIA FLESZ
Łukasz Kądziołka