Mieszkańcy pokażą palcem, co naprawić. Świętochłowice w aplikacji NaprawmyTo.pl
Świętochłowice do naprawy? Tak! I to sami mieszkańcy powiedzą – a nawet pokażą palcem co i gdzie naprawić. Świętochłowice przystępują bowiem do programu NaprawmyTo.pl – czyli aplikacji, w której to ludzie wskazują i zgłaszają buble i usterki w miejskiej przestrzeni.
Zwłoki noworodka znaleziono w Gliwicach. Leżały w rzece!
Elektronicznym zegarem na jednym z przystanków w Świętochłowicach lepiej się nie kierować, sprawdzając o której odjedzie tramwaj. Ale to nie jedyna rzecz, jaką naprawiliby w swoim mieście mieszkańcy Świętochłowic.
-Chodniki są takie, że naprawdę można zęby powybijać. Straszne chodniki są. Zieleń miejska w ogóle nie jest zadbana – uważa Anna, mieszkanka Świętochłowic. -Niezwłocznie naprawić trzeba torowiska. To jest na pewno. Do tego można dołożyć domy. Kamienice bardzo zniszczone są. I otoczenie w ogóle można powiedzieć, że jest brudno – dodaje Marek, mieszkaniec Świętochłowic.
Teraz takie usterki można zgłaszać do odpowiednich służb za pomocą kilku kliknięć. Świętochłowice przystąpiły do aplikacji NaprawmyTo.pl
-To tak naprawdę odpowiedź na potrzeby mieszkańców, którzy w trakcie spotkań z nowym prezydentem wielokrotnie mówili o wielu problemach dotyczących przede wszystkim infrastruktury miejskiej, które nie spotykały się z należytą reakcją miejskich służb. Po to powstała aplikacja, po to powstało narzędzie umożliwiające kontakt mieszkańcom poprzez zgłaszanie alertów w odpowiednich kategoriach. Alerty są przekazywane do poszczególnych jednostek i odpowiedź na nie pojawia się tak szybko, jak to tylko możliwe – mówi Katarzyna Tomczyk, UM w Świętochłowicach.
By zgłosić usterkę wystarczy wybrać lokalizację na mapie i opisać problem. Opcjonalnie można dodać zdjęcie. Usterki można zgłaszać anonimowo bądź po zalogowaniu do systemu. Potem nie pozostaje nic innego niż czekanie na reakcję odpowiednich służb.
Świętochłowice się naprawiają, czyli miasto w aplikacji NaprawmyTo.pl
-Pierwszego dnia wiosny włączyliśmy Świętochłowice i już dzisiaj mamy 40 alertów zgłoszonych. To jest naprawdę liczba, która pokazuje, że jednak mieszkańcy potrzebują i szukają takiego narzędzia, takiej przestrzeni do komunikowania się z urzędem. Jest to bardzo, myślę, fajne że akurat na Śląsku widać to tak dobrze – podkreśla Wojciech Surała, koordynator NaprawmyTo.pl.
Tak dobrze, bo pierwsze szlaki zostały już przetarte przez inne miasta. Serwis funkcjonuje w Katowicach, Dąbrowie Górniczej i Łazach. W tym pierwszym mieście zgłaszanie usterek cieszy się ogromną popularnością.
-To jest ponad osiem tysięcy zgłoszeń, to jest ponad cztery tysiące usterek naprawionych w przestrzeni miejskiej Katowic. Najczęstsze sprawy dotyczą infrastruktury zielonej, infrastruktury drogowej, to są też sprawy bezpieczeństwa związane z piciem alkoholu, porzuconymi samochodami czy drzewami, które stwarzają zagrożenie dla pieszych i samochodów – mówi Jacek Pytel, Straż Miejska w Katowicach.
Na podobny efekt liczą teraz w Świętochłowicach. Usterki można zgłaszać za pośrednictwem strony internetowej www.naprawmyto.pl bądź aplikacji mobilnej.
autor: Sandra Hajduk