Mikołów: Wielki protest przeciwko CPK
Mieszkańcy Mikołowa i okolicznych miast po raz kolejny protestują przeciwko CPK. To prawdopodobnie jedna z największych manifestacji. Odbyła się 31 marca 2023.
Do protestu przeciw CPK doszło po decyzji spółki o wyborze wariantu inwestorskiego nr 72 kolei dużych prędkości na trasie Katowice-Ostrawa. Ten docelowo przebiegać ma przez ścisłe centrum właśnie Mikołowa, Orzesze i pobliskie gminy. To oznacza wyburzenie kilkuset domów mieszkalnych.
W piątkowym proteście udział wzięło kilkaset osób. Wszystkich łączy fakt, że podzielić chce ich
kolej dużych prędkości do Centralnego Portu Komunikacyjnego na trasie Katowice-Ostrawa.
Jak zapowiadają mieszkańcy Mikołowa, Łazisk, Orzesza i pobliskich gmin, protestować będą do skutku.
Nie zgadzają się na wywłaszczenia i wyburzanie dorobków całego życia i ubolewają, że wszystko dzieje
się poza nimi. Lokalna społeczność wskazuje również, że kolej dużych prędkości terenom, na których ma
powstać nie przynosi żadnych korzyści.
Sprzedaż nieruchomości na trasie kolei CPK
W czwartek, 30 marca 2023, CPK poinformował, że na przełomie 2024 i 2025 roku ruszy możliwość dobrowolnej sprzedaży nieruchomości. Spółka twierdzi, że cena nieruchomości będzie ustalana jako równowartość odtworzeniowej bez uwzględnienia stopnia zużycia.
– To znaczy, że za przykładowy 100-metrowy dom z lat 50. właściciel/użytkownik wieczysty dostanie tyle, co za nowy dom o tej samej wielkości. To bardzo korzystne warunki dla sprzedającego nieruchomości, o czym świadczy duże zainteresowanie PDN na terenie lotniska – tłumaczy rzecznik CPK Konrad Majszyk.
Drugą opcją ma być sprzedaż nieruchomości z uwzględnieniem bonusów, czyli powiększenie wartości rynkowej w wycenie: do 120 proc. w przypadku ziemi i 140 proc. dla budynków i nasadzeń. CPK twierdzi, że na przykład dom o wartości rynkowej 1 mln zł zostanie kupiony za 1,4 mln zł.
Przypomnijmy: wybrany wariant przebiegu linii Kolei Dużych Prędkości na Śląsku zakłada połączenie z Katowic do Jastrzębia-Zdroju. Tę trasę pasażerowie mieli by pokonać w 35 minut.
Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego budzi duże kontrowersje. W ostatnich dniach nasilają się protesty mieszkańców, którzy sprzeciwiają się budowie linii, bo wiąże się to z licznymi wyburzeniami domów. W przypadku Śląska mowa jest o ok. 500 nieruchomościach.