Milion dolarów w puli na nagrody. Wielki turniej e-sportowy na Śląsku
Hussar Cup 2023 na Stadionie Śląskim. Plan: to ma być największa w Polsce impreza e-sportowa. Pula nagród: milion dolarów.
Jedni mówią, że to zwykła strzelanka. Gracze Counter – Strike jednak wiedzą swoje. To poważna gra. W 2023 roku na Stadionie Śląskim będzie turniej gamingowy Hussar Cup 2023.
Stadion Śląski w Chorzowie zamieni się w prawdziwą arenę husarii. Trzydniowy turniej gamingowy Hussar Cup 2023 odbędzie się we wrześniu, a rozgrywki na murawie stadionu stoczą najlepsi gracze w Counter-Strike. To może być największa w Polsce impreza e-sportowa, a przynajmniej takie plany mają organizatorzy. Wydarzenie odbędzie się po raz pierwszy.
Kwalifikacje: tysiąc meczów w weekend
-Kwalifikacje rozpoczną się dopiero w kwietniu, ale musi być okres przygotowawczy Zaczniemy od otwartych kwalifikacji. Każda drużyna ze świata będzie miała możliwość zapisania się. Dostaną cztery weekendy na to, by móc się dostać do zamkniętej kwalifikacji. Z każdej kwalifikacji dostaną się dwie drużyny. W tego typu turniejach zapisuje się średnio 200-250 drużyn, gdzie przez jeden weekend rozgrywanych jest około tysiąca meczów – mówi Dawid Mrachacz, prezes zarządu Inno Esport Sp. z o.o.
Wszystkie mecze będą transmitowane online. Kwalifikacje wyłonią osiem najlepszych drużyn, które ostateczne starcie rozegrają w turnieju głównym właśnie w Chorzowie. Motywem przewodnim Hussar Cup będzie oczywiście husaria. Turnieje w Counter-Strike, rozgrywane są już od ponad 20 lat.
-Oprócz samego turnieju gry Counter-Strike: Global Offensive trzydniowe wydarzenie będzie składało się również z targów technologiczno – gamingowych, podczas których planujemy zobaczyć m. in. premiery światowych tytułów oraz najnowszy sprzęt i akcesoria dla graczy – mówi Adam Chys, pełnomocnik ds. Hussar Cup.
E-sport na Stadionie Śląskim
Strefa targów wokół stadionu będzie dostępna dla każdego, a dla kibiców chcących zasiąść na trybunach i kibicować na żywo drużynom dostępne będą bilety. Przewidziano miejsca dla 11 tys. widzów. Stadion Śląski nieprzypadkowo został wybrany na miejsce rozgrywek, ponieważ obiekt od lat słynie z promocji sportu i organizacji największych w regionie imprez.
-Choć e-sport nie zawsze kojarzy nam się z tradycyjnymi dyscyplinami sportu jak lekkoatletyka czy piłka nożna, ale bez wątpienia jest to szczególna forma aktywności, która wymaga niesamowitego przygotowania pod względem intelektualnym, umiejętności podejmowania szybkich decyzji, trafnych decyzji. Tworzenia nowych strategii, ale również rozwoju tak zwanej małej motoryki – mówi Jan Widera, prezes zarządu Stadionu Śląskiego.
Organizatorzy przewidują, że przez trzy dni e-sportowej imprezy rotacyjnie może pojawić się nawet 300 tys. osób. Pula nagród dla uczestników to milion dolarów.