Czy tu tu będzie Ministerstwo Przemysłu?
Materiał Karoliny Komady
Ministerstwo Przemysłu w Katowicach. Czy faktycznie będzie mieć swoją siedzibę w PGG przy Powstańców? Urząd ministerialny to przynajmniej kilkaset osób. Co się dzieje w tej sprawie?
Ministerstwo Przemysłu ma powstać w drodze przekształcenia Ministerstwa Aktywów Państwowych. Tak wynika z projektu opublikowanego we wtorek 16 stycznia 2024 na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Rozporządzenie ma wejść w życie 1 marca. Choć znana jest data, wciąż nie znana jest lokalizacja. Pojawiła się informacja, że będzie w siedzibie PGG w Katowicach.
Budynek PGG był już siedzibą jednego ministerstwa
– Urząd ministerialny to przynajmniej kilkaset osób. Takiej przestrzeni w centrum naszej aglomeracji, która by była do dyspozycji, nie uda się znaleźć. Spółki, które będą z ministerstwem bezpośrednio związane i współpracowały, to np. Polska Grupa Górnicza – mówi Tomasz Zjawiony, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.
I mimo że Polska Grupa Górnicza nie potwierdza jeszcze informacji, że tu będzie siedziba Ministerstwa Przemysłu, to ich budynek odgrywał już podobną rolę w przeszłości. Gmach wzniesiony przed wybuchem I Wojny Światowej, przez kilkadziesiąt lat po II Wojnie Światowej był siedzibą Ministerstwa Górnictwa i Energetyki. Zanim jednak jakikolwiek budynek zostanie siedzibą Ministerstwa Przemysłu, musi on być odpowiednio przygotowany.
– Przygotowanie budynku ministerstwa to nie jest, tak jak w przypadku zwykłych obiektów, po prostu wprowadzanie się do biura. To jest kwestia zapewnienia różnego rodzaju systemów, dostępów do np. kancelarii tajnej i spełnienia różnych wymogów, które muszą być zapewnione do funkcjonowania organu administracji publicznej. Nie wykluczam, że będzie tak, że ministerstwo ruszy, natomiast my, czyli Śląski Urząd Wojewódzki, jakieś działania, takie obsługowe dla pani minister, zlecone przez panią minister, – mówi Marek Wójcik, wojewoda śląski.
A oprócz siedziby, do faktycznego stworzenia Ministerstwa Przemysłu konieczna będzie zmiana ustawy dotyczącej działów administracji i przypisania części działów administracji z Ministerstwa Aktywów Państwowych do resortu przemysłu.
– Ministerstwo ma się zajmować kopalinami, czyli górnictwem. Druga część tych naszych obowiązków to jest kwestia energetyki, ale energetyki w zakresie paliw kopalnych. I to nie jest energetyka związana z tzw. oze, czy też energetyką wiatrową – mówiła Marzena Czarnecka, minister przemysłu [wypowiedź z 29.12.23 r.]
5 lutego 2024 minister przemysłu prof. Marzena Czarnecka oraz minister aktywów państwowych Borys Budka spotkają się w Brukseli z komisarzami unijnymi. Rozmowy mają dotyczyć kwestii notyfikacji umowy społecznej dla górnictwa.
Ministerstwo Przemysłu w Katowicach
Karolina Komada