reklama
Kategorie

Ministerstwo rodziny: Ważne zmiany dla rodzin. Co się zmieni w najbliższym czasie?

„Dobry start” wkrótce online, zmiany w funduszu alimentacyjnym – na ostatnim posiedzeniu Sejm zajmował się tematami ważnymi dla rodzin. Co się zmieni w najbliższym czasie i jak skorzystają na tym wszyscy – a zwłaszcza rodziny?

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

Polityka prorodzinna to wsparcie na wielu płaszczyznach i w wielu obszarach. Podczas czwartkowego posiedzenia Sejm zajmował się zmianami dotyczącymi m.in. programu „Dobry start” i funduszu alimentacyjnego.

„Dobry start”

Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej w zakresie „Dobrego startu” oznacza przede wszystkim przeniesienie zadania realizacji programu na Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Zmiany obejmują także formę składania wniosków o świadczenie. Wkrótce będzie to możliwe wyłącznie online. Jak tłumaczy minister Maląg, rodzice i opiekunowie już dzisiaj w zdecydowanej większości korzystają w tym celu z internetu. W 2018 r. wnioski złożone online stanowiły niespełna 50 proc., w roku 2020 – już ponad 70 proc.

Fundusz alimentacyjny

Przyjęta przez Sejm nowelizacja dotycząca świadczeń z funduszu alimentacyjnego oznacza wprowadzenie stałego mechanizmu wzrostu kryterium dochodowego uprawniającego do świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Co trzy lata kwota ta będzie zwiększała się o wskaźnik waloryzacji (procentowy skumulowany wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę). Pierwsza waloryzacja na nowych zasadach zostanie przeprowadzona w 2023 r.

Dodatkowo doprecyzowano sposób wyłączenia trzynastej emerytury przyznanej w 2019 r. z dochodu uprawniającego do świadczeń rodzinnych i świadczeń z funduszu alimentacyjnego.

Wprowadzona została także możliwość samodzielnego pozyskiwania przez gminy danych podatkowych z Ministerstwa Finansów. Chodzi o ustalenie dochodu dotyczącego działalności opodatkowanej na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Dotyczy to także – zwolnionego z opodatkowania – przychodu osób w wieku do ukończenia 26 lat.

W nowelizacji znalazły się również rozwiązania służące przyspieszeniu załatwiania przez wojewodów spraw o świadczenie wychowawcze i świadczenia rodzinne w ramach koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

Dodatkowo obniżenie wynagrodzenia, czyli dochodu z powodu COVID-19 będzie uwzględniane przy ustalaniu prawa do świadczeń rodzinnych i świadczeń z funduszu alimentacyjnego na okres 2021-2022. Utrata dodatku solidarnościowego będzie uwzględniana także przy ustalaniu prawa do świadczeń rodzinnych i świadczeń z funduszu alimentacyjnego na okres 2021-2022.

Z kolei informacje o długach dłużników alimentacyjnych nie będą usuwane z Biur Informacji Gospodarczej do czasu spłacenia przez nich długu wobec Skarbu Państwa.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Ciało 11-letniego Sebastiana było w kartonie, przy garażu. Rusza śledztwo w sprawie wstrząsającej zbrodni!

Ale kwota! Śląsk dostanie 2 miliardy euro z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji

Wszystkich nas policzą. Metropolia opracowuje system liczenia pasażerów [WIDEO]

 

źr. MRiPS

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button