Był to rodzinny interes. Ojciec wraz z synem podrabiali niemal wszystkie dokumenty – dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, świadectwo. Zatrzymano 18 osób.
Policjanci z wrocławskiego Zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji wraz z funkcjonariuszami Śląskiego Oddziału Straży Granicznej rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie podejrzani są o fałszowanie na ogromną skalę różnego rodzaju dokumentów. Z ustaleń śledczych wynika, że podejrzani mogli podrobić, m.in.: dowody osobiste, prawa jazdy, paszporty, dyplomy ukończenia szkół, zaświadczenia o prowadzonej działalności gospodarczej, dokumenty służące do legalizacji pobytu cudzoziemców nielegalnie przebywających na terenie RP – w tym cudzoziemców spoza Unii Europejskiej, dokumenty służące do tworzenia nowej tożsamości osób ukrywających się przed organami ścigania, będących poszukiwanymi Europejskim Nakazem Aresztowania oraz inne dokumenty. Członkowie zlikwidowanej grupy przestępczej prawdopodobnie trudnili się również paserstwem rzeczy uzyskanych za pomocą czynu zabronionego.
Funkcjonariusze Straży Granicznej wraz z policjantami przygotowali się bardzo precyzyjnie do rozbicia grupy. W kilkanaście miejsc jednocześnie wkroczyli policjanci CBŚP, funkcjonariusze SG oraz policjanci KWP Opole przy udziale Zespołów Specjalnych CBŚP. Niektóre z zatrzymań miały dynamiczny charakter, ponieważ istniało podejrzenie, że osoby zatrzymywane mogą posiadać broń palną. Mężczyzna podejrzany o kierowanie grupą wpadł w trakcie fałszowania dokumentów.
W wyniku przeprowadzonych działań na terenie województwa dolnośląskiego, opolskiego i lubuskiego zatrzymano 18 osób, w wieku od 27 do 59 lat (6 kobiet i 12 mężczyzn). Podczas przeszukań ujawniono sfałszowane dokumenty tożsamości oraz szereg półproduktów i narzędzi służących do fałszowania dokumentów, a także komputer ze specjalistycznym pakietem programów graficznych. Zatrzymano także ruchomości o wartości około 260 tysięcy złotych oraz pieniądze, w kwocie około 100 tysięcy złotych. Przedmioty te będą mogły zostać zabezpieczone na poczet przyszłych kar.
Nadzorująca śledztwo Prokuratura Okręgowa w Opolu wystosowała wobec części podejrzanych wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Wobec pozostałych osób zastosowano dozory policyjne i zakazy opuszczania kraju.
Obecnie analizowane są dyski twarde komputerów. Już wstępne ustalenia pokazują, że z „usług” podejrzanych skorzystało co najmniej kilkaset osób. Funkcjonariusze CBŚP i SG, już wkrótce, w różnego rodzaju instytucjach rozpoczną weryfikację przedłożonych tam dokumentów, przez wytypowane w śledztwie osoby. Śledztwo jest rozwojowe. Policja planuje dalsze zatrzymania.