Morawiecki: Węgiel sprowadzany do Polski jest wysokiej jakości
Setki pociągów i tysiące ciężarówek odbierają codziennie węgiel z polskich portów. Jak podkreśla premier Mateusz Morawiecki, importowany węgiel musi być certyfikowany i spełniać standardy jakości określone w zarządzeniu.
W odpowiedzi na kryzys surowców energetycznych wywołany, m.in. napaścią Rosji na Ukrainę, Polska zabezpiecza dostępność węgla dla swoich mieszkańców na najbliższe miesiące. Nasze porty przyjmują systematycznie kolejne dostawy węgla z całego świata. Importowany węgiel musi być certyfikowany i spełniać standardy jakości określone w zarządzeniu – czytamy na stronie KPRM.
– Tutaj, w tych miejscach, gdzie dzisiaj widać hałdy węgla place były puste jeszcze kilka miesięcy temu. To oznacza, że cała logistyka naszego przywozu węgla, zamawianego z 17 różnych kierunków z całego świata, węgla certyfikowanego, węgla wysokiej jakości, została zbudowana w ciągu kilku miesięcy od rozpoczęcia wojny przez Rosję na Ukrainie – zauważył premier podczas wizyty w Porcie Gdańskim.
– Tylko w ostatnim tygodniu wyjechało 169 pociągów pełnych węgla do różnych samorządów, elektrociepłowni, elektrowni w całym kraju. 2700 ciężarówek pełnych węgla rozjechało się po całej Polsce – powiedział szef rządu. – Cieszę się, że cała ta logistyka sprzedaży zaczyna we właściwy sposób działać. Tak działać, że węgiel trafia do odbiorców końcowych tam, gdzie on jest najbardziej potrzebny – podsumował.
Pomogą samorządy
Jesteśmy zdeterminowani, wspólnie z samorządami, aby nowy mechanizm logistyczny zapewnił sprawną dystrybucję surowca do każdego zakątka Polski. Dbamy o to, aby współpraca między rządem a samorządami przebiegała jak najlepiej. Dlatego rząd wprowadził ustawę o dystrybucji węgla, która zapewnia dużą elastyczność dla samorządów w zakresie organizacji sprzedaży – czytamy na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Przypominamy, że rząd przyjął projekt ustawy, który ułatwia dystrybucję węgla przez samorządy. Dzięki temu mieszkańcy będą mieli większy dostęp do tego surowca w niższej cenie. Samorządy kupują węgiel za 1500 zł i sprzedają za maksymalnie 2000 zł. Różnica między kupnem od importera a sprzedażą mieszkańcom jest dochodem gminy. To środki na pokrycie kosztów dystrybucji węgla.