BiznesDomSilesia Flesz najnowsze informacjeStyl życia

Mozaikowy zegar na wieży w Siewierzu Jeziornej [WIDEO]

Siewierz Jeziorna. Wielka feta z okazji odsłonięcia zegara, autorstwa Marcina Bogusławskiego

Od czwartku, 5 stycznia 2023, Miasteczko Siewierz Jeziorna ma swój zegar na wieży. To ogromna, kolorowa mozaika, której autorem jest Marcin Bogusławski. Z okazji odsłonięcia zegara, zorganizowano tu całą fetę, połączoną z noworocznym spotkaniem mieszkańców.

Wieżę w Siewierzu Jeziornej zna każdy, kto jeździ gierkówką, czyli obecnie – DK 91. To jeden z pierwszych budynków, jaki tu powstał. Nie bez powodu. To dominanta, ważny element przestrzeni. Jest punktem ułatwiającym orientację w przestrzeni, na klarowność i czytelność założenia urbanistycznego. Podkreśla rangę przestrzeni.

Wieża Macieja Mycielskiego

Wieżę w Miasteczku Siewierz Jeziorna zaprojektował wybitny archtekt i urbanista Maciej Mycielski (Mycielski Architecture and Urbanism). W 2014 dzielnicę odwiedził Leon Krier – luksemburski architekt i urbanista, autor projektu budowy Poundbury w Wielkiej Brytanii – zrównoważonego miasteczka, na wzór którego powstało osiedle Siewierz Jeziorna. 

-Gdy ujrzał dominantę, stwierdził, że budowla nie jest dokończona i czegoś brakuje. Wziął do ręki zdjęcie i ołówek i dorysował na niej kopułę oraz zegar. Szkic stał się dla nas inspiracją, którą już dziś możecie podziwiać w całej okazałości – wyjaśniają przedstawiciele spółki Alta.

A nowa dzielnica Siewierza, zbudowana zgodnie z ideą nowego urbanizmu wciąż się rozrasta. Jako że ma to być miejsce przyjazne do życia, nie mogło obyć się bez sztuki w przestrzeni publicznej. – Sztuka jest czynnikiem, który upiększa nasze miasta, budynki czy przestrzenie między nimi. Niesie też wartości pozaestetyczne: uwrażliwia i przyciąga coraz większe rzesze odbiorców. Działa na nas z wielką mocą i wpływa na nasze życie bardzo silnie. Potrafi decydować o tym, jakie mamy w sobie emocje i jak odnosimy się do świata. Każdy z nas chce przecież mieszkać w pięknym otoczeniu – opisują pomysłodawcy.

siewierz jeziorna
Miasteczko Siewierz Jeziorna jest przy DK 91 (gierkówka). F. Mat. prasowe

Marcin Bogusławski

Artysta urodził się 21 maja 1980 w Warszawie. W 2006 roku otrzymał Dyplom na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom powstał pod kierunkiem prof. Stanisława Baja, Aneks – praca z malarstwa ściennego – u prof. Edwarda Tarkowskiego. Był stypendystą Falmouth College of Art.

Od 2018 jest asystentem prof. Mariusza Woszczyńskiego w Pracowni Malarstwa i Rysunku na Wydziale Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 2022 uzyskał stopień doktora sztuki. Jest stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zajmuje się malarstwem sztalugowym. Pracuje przeważnie w technice olejnej tworząc obrazy abstrakcyjne inspirowane naturą bądź emocjami. Specjalizuje się również w malarstwie ściennym w szczególności w sgrafficie. Monumentalne sgraffita i freski autorstwa Bogusławskiego znajdują się w przestrzeniach publicznych na terenie całej Polski. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Miasteczko Siewierz Jeziorna

To dzielnica Siewierza, która powstaje między DK 91 a Przeczycami. Zaplanowana na 15 tys. ludzi. Obecnie mieszka tu ich ponad 1000. Powstają tu zarówno mieszkania, jak i domy. Całość została zaprojektowana spójnie, nie ma tu chaosu przestrzennego, domy są w jednakowej, stonowanej kolorystyce. Ulice są wąskie, auta jeżdżą wolno, ludzie się znają. W najbliższych planach jest budowa przychodni zdrowia, potem – szkoły i kościoła.

Zobaczcie na zdjęciach, jak powstawał i jak montowano zegar w Miasteczku Siewierz Jeziorna

Tak powstawał zegar
Mozaikowy zegar w Siewierzu
Montaż zegara na wieży

Jak będzie się rozwijać zrównoważone osiedle? Rozmowa z Robertem Jackiem Moritzem

Jeziorna. Miasteczko w szczerym polu. ROZMOWA

Nasze Strony – relacja ze spotkania w Miasteczku Siewierz Jeziorna

Nasze Strony: Osiedle z marzeń, czyli Siewierz Jeziorna rośnie z każdym dniem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button