REKLAMA
Kategorie

Muzeum Śląskie: Ostatnia Noc Muzeów w siedzibie przy al. Korfantego

25 metrów wysokości, 3129 m2 powierzchni użytkowej, 118 schodów i aż 235 okien! Tak w liczbach prezentuje się budynek przy al. Korfantego 3 w Katowicach, w którym do 2 kwietnia 2018 mieściła się siedziba Muzeum Śląskiego. Podczas Nocy Muzeów, 19 maja, drzwi budynku otworzą się dla zwiedzających po raz ostatni. To jedyna okazja, aby odbyć sentymentalny spacer po gmachu i sprawdzić, jakie tajemnice kryją się przy alei Korfantego 3.

 

W roku 1986 zwiedziło je 30 tysięcy osób. Dwa lata później, w 1988 już 80 102 osoby zdecydowały się na zobaczenie wystaw Muzeum Śląskim przy al. Korfantego. Popularność tego miejsca rosła z roku na rok. Odbywały się tam wernisaże, koncerty, lekcje muzealne i wykłady. Dziś, gdy Muzeum w pełni przeniosło się do nowej siedziby przy ul. Tadeusza Dobrowolskiego, żegnamy obiekt w trakcie Nocy Muzeów. W programie zaplanowano wiele atrakcji oraz podróż w czasie pełną wrażeń.

19 maja, w godz. 19:00-24:00 na al. Korfantego 3, na świetlno-dźwiękową wędrówkę przez historię obiektu zaprasza Muzeum Śląskie. Podczas tej wyjątkowej nocy każdy będzie mógł wejść do budynku po raz ostatni. Zajrzymy tam, gdzie do tej pory drzwi były zamknięte, zobaczymy, co skrywa muzealny strych oraz jak wyglądają mroczne piwnice budynku. Spacer po opuszczonym budynku specjalnie wyznaczoną trasą będzie okazją do przypomnienia sobie dawnych wystaw i wydarzeń oraz zderzenia przeszłości z teraźniejszością. Poszukiwacze przygód znajdą pozostałości po dawnym Grand Hotelu, zobaczą unikatowe zdjęcia i obrazy z tego miejsca. Każdy z nocnych gości będzie mógł pozostawić po sobie ślad, zapisując wspomnienia w przygotowanej pamiątkowej księdze. O godzinie 24.00 nastąpi historyczny punkt programu – pożegnanie dawnej siedziby Muzeum. Dźwiękowe realizacje zostaną skomponowane z klimatycznym światłem, a drzwi gmachu zamkną się dla zwiedzających na zawsze. Po północy na fasadzie kompleksu Bartosz w siedzibie przy ul. Dobrowolskiego zobaczymy wspomnieniową impresję filmową o dawnym budynku Muzeum mieszczącym się przy al. Korfantego 3.

Do 2016 roku, w siedzibie Muzeum Śląskiego przy al. Korfantego 3 zorganizowano 632 wystawy. W trakcie działania Muzeum w tym miejscu przez budynek przewinęło się ponad 600 pracowników. Ostatnią zorganizowaną tam wystawą była „Zwrotnica. Początki neoawangardy na Górnym Śląsku”, która zakończyła się 2 kwietnia 2018. Ogromną popularnością wśród zwiedzających Muzeum w centrum Katowic cieszył się fotoplastykon – XIX-wieczny wynalazek służący do prezentacji fotografii trójwymiarowych. Obiekt pochodzi z Sosnowca, gdzie funkcjonował do lat 60. XX wieku. Do Muzeum trafił w 1990 roku. Po zamknięciu siedziby przy al. Korfantego fotoplastykon zostanie przeniesiony on do nowego gmachu – jego ponowna inauguracja nastąpi jesienią tego roku.

Pierwsza Noc Muzeów przy al. Korfantego 3 nazwana „Nocą w Muzeum Śląskim” odbyła się 14 maja 2005 roku. Muzeum odwiedziło wtedy 2500 osób. Wydarzenia skupiały się wokół tematu światła. Zwiedzający podziwiali wystawę „Zaginione światło”, na której zaprezentowano 140 lamp z okresu od XVIII do XX wieku. Można było wysłuchać także wykładów o świetle, poezji przy świecach oraz koncertu jazzowego Henryka Gembalskiego. 13 lat później Noc Muzeów w tym budynku obchodzimy po raz ostatni.

Siedziba Muzeum Śląskiego przy ul. Korfantego 3 funkcjonowała 400 miesięcy. Dzieła w tym miejscu podziwiać można było od grudnia 1984 do 2 kwietnia 2018 roku, czyli przez 33 lata i 4 miesiące. W dniu 19 maja po raz ostatni będziemy mogli zobaczyć to miejsce w jego obecnej formie i przeznaczeniu. Zachęcamy do klimatycznego spaceru po budynku podczas Nocy Muzeów!

___

Neorenesansowy budynek przy al. Korfantego 3 zaadaptowany na siedzibę Muzeum Śląskiego w 1984 roku liczy obecnie 119 lat. Zaprojektował go niemiecki architekt Ignatz Grünfeld. Pierwotnie swoją siedzibę w gmachu miał Grand Hotel, a po roku 1922 zorganizowano w nim biura przemysłowych przedsiębiorstw. Bezpośrednio przed oddaniem budynku do dyspozycji Muzeum mieściły się w nim Zakłady Drzewne Przemysłu Węglowego.

 

(źr: Muzeum Śląskie)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button