Mysłowice: Roboty uczą bezpieczeństwa w sieci
Skala przestępstw w sieci jest ogromna. Tylko od lipca tamtego roku do stycznia bieżącego roku Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości przeprowadziło niemal 100 realizacji na terenie całego kraju, w wyniku których zarzuty przedstawiono 234 osobom. Aby im zapobiegać, trzeba przede wszystkim edukować. Szczególnie młodych ludzi, którzy spędzają przed komputerem gro czasu.
– Przede wszystkim bezpieczny internet to świadomość, żeby nie wchodzić w niezabezpieczone linki. Żeby zawsze uważać w przeglądarkach internetowych w co się wchodzi, w co się klika. I to właśnie chcemy udowodnić młodszym kolegom ze szkoły – mówi Michał Moczek, uczeń VIII klasy.
Bo taki jest właśnie zamysł, aby ci najmłodsi byli świadomi, że internet to przestrzeń nie tylko rozrywki, ale również wielu zagrożeń. Dlatego w Szkole Podstawowej nr 15 w Mysłowicach trwają dni bezpiecznego internetu. A że nauka poprzez zabawę i gadżety technologiczne jest dziś najlepszym sposobem na dotarcie do świadomości młodego człowieka, to dziś w mysłowickiej szkole pojawiły się m. in. roboty, których obsługi uczą się dzieci.
– Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo w sieci, to ja myślę, że to jedna z najważniejszych rzeczy w tej chwili jeśli chodzi o edukację dzieci i młodzieży. U nas odbywają się quizy, które dzieci mogą przy użyciu środków multimedialnych przeprowadzać, gdzie za pomocą gier wybierają dobre odpowiedzi i zastanawiają się nad tym, co robią w sieci – mówi Katarzyna Ługowska, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Mysłowicach.
– To najlepsza forma, to właśnie przez zabawę możemy uczyć dzieci. Rzeczywiście frajda, świetna zabawa a przy tym szereg informacji niezwykle potrzebnych naszym najmłodszym – mówi Mateusz Targoś, wiceprezydent Mysłowic.
Co ciekawe, w przygotowaniach dni bezpiecznego internetu uczestniczyli sami uczniowie, ze starszych klas. Wraz z nauczycielami zadbali o prezentacje, quizy, sami skonstruowali i zaprogramowali również legoroboty.
– To jest Olaf z „Krainy Lodu”. On chodzi i rusza rękami. Zaczęliśmy od poniedziałku i skończyliśmy wczoraj – mówi Marta Wojtyla, programistka robota.
Zajęcia o tematyce cyberbezpieczeństwa z udziałem robotów szkoła może realizować dzięki wygranemu konkursowi, do którego wcześniej napisany został projekt.
Autor: Fatima Orlińska