reklama
BiznesPodróżeSilesia Flesz najnowsze informacje

Na tę drogę ludzie czekają od 20 lat. W końcu ją budują. Ulga na Jurze

Wartość inwestycji to 414 mln zł

Rozpoczęła się budowa obwodnicy Poręby i Zawiercia, części DK 78, łączącej Chałupki ze Chmielnikiem w woj. świętokrzyskim.

 

reklama

W pierwszym etapie powstanie ponad 16 km drogi, a łącznie cała trasa złożona z dwóch odcinków ma mieć 24 km. Docelowo ma być to dwujezdniowa droga o dwóch pasach ruchu w każdą stronę. Obecnie, czyli wiosną 2022, trwa wycinka drzew w prywatnych lasach.

Powiązane artykuły

– W kolejnym etapie będą prowadzone również prace przy sieciach gazowej oraz wodociągowej. Te roboty budowlane, które już teraz zostały rozpoczęte, to prace przy ul. Poniatowskiego i Kolejowej w Ogrodzieńcu, a także ul. Grunwaldzkiej i linii kolejowej w Zawierciu oraz zawierciańskiej dzielnicy Kromołów, tam, gdzie będzie kończyła się obwodnica – mówi Dorota Marzyńska-Kotas, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad o. Katowice.

reklama

Nowa droga pobiegnie przez powiaty będziński i zawierciański oraz gminę Siewierz. Według wstępnych założeń, ma być gotowa w kwietniu 2023 roku. Inwestycja jest szczególnie ważna dla Zawiercia, przez które przebiega DK 78, co oznacza wzmożony ruch tranzytowy. O budowę obwodnicy miasto starało się prawie 20 lat.

-Jak tutaj słychać, ruch jest w centrum o każdej porze. Nie mamy jeszcze godzin szczytu, a już jest niebywały wręcz. Ta inwestycja sprawi, że ten ruch wyjdzie poza miasto, co za tym idzie, miasto już nie będzie tak zakorkowane w ciągu dnia – mówi Patryk Drabek, Urząd Miejski w Zawierciu. Urząd jest tuż przy skrzyżowaniu DK 78.

Odciążenie drogi przebiegającej przez centrum Zawiercia sprawi, że różnicę w poruszaniu się po mieście odczują kierowcy we wszystkich dzielnicach. Bo ciągły ruch samochodów ciężarowych to nie tylko utrudnienia na drodze.

-W zeszłym roku mieliśmy remont jednej z głównych ulic i przez jedno z osiedli przebiegał cały ruch. To spowodowało, że jedna ulica w ciągu zasadzie pół roku została rozjechana i zniszczona. Dziś nadaje się do remontu – mówi Dominik Janus, radny rady miejskiej w Zawierciu.

Jak podkreślają władze Zawiercia, obwodnica nie tylko usprawni ruch w mieście, ale wpłynie też na bezpieczeństwo. A to z kolei pozwoli wprowadzić na drogi rowery, co w obecnej sytuacji jest zagrożeniem zarówno dla rowerzystów, jak i kierowców samochodów osobowych. Wartość inwestycji to 414 mln zł.

BUDOWA OBWODNICY ZAWIERCIA. 13 MAJA 2022. ZOBACZ WIDEO SILESIA FLESZ

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button